Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Pilne: Sąd uchylił zakaz Marszu NiepodległościSąd Okręgowy w Warszawie uchylił w czwartek zakaz Marszu Niepodległości wydany przez prezydent Warszawy Hannę Gronkiewicz-Waltz.

O decyzji sądu poinformowali na Twitterze m.in. szef Ruchu Narodowego Robert Winnicki oraz rzecznik prasowy Młodzieży Wszechpolskiej (jednego z organizatorów Marszu) Mateusz Marzoch.

„Zwycięstwo! Sąd uchylił decyzję Hanny Gronkiewicz-Waltz zakazującą odbycia się Marszu Niepodległości” – napisał Marzoch.

„Wygraliśmy w sądzie. Wszyscy na Marsz Niepodległości” – napisał Winnicki nawołując do zebrania się na Rondzie Dmowskiego w Warszawie 11. listopada o godz. 14.

[AKTUALIZACJA 08.11.2018: Jak podało RMF FM zdaniem warszawskiego sądu władze Warszawy nie udowodniły w wystarczającym stopniu, że w czasie marszu może dość do znacznego zagrożenia życia i zdrowia jego uczestników. W opinii sądu kontrowersyjne transparenty niesione w czasie zeszłorocznego marszu nie przesądzają o takim niebezpieczeństwie. Sąd uznał również, że nazywanie uczestników marszu „faszystami”, jest „grubym nadużyciem”.]

Przypomnijmy, że także w czwartek Sąd Okręgowy we Wrocławiu uchylił zakazany przez prezydenta tego miasta Marsz Polski Niepodległej. Zdaniem sądu decyzja władz miasta naruszała konstytucyjne prawo do zgromadzeń.

Jak informowaliśmy wcześniej, prezydent Warszawy, Hanna Gronkiewicz-Waltz, zdecydowała w środę o zakazie tegorocznego Marszu Niepodległości. W uzasadnieniu swojej decyzji powołała się na rezolucję Parlamentu Europejskiego z 25-go października, w której Marsz Niepodległości nazwano „neonazistowskim”.

Tego samego dnia Andrzej Duda zaprosił na Twitterze na „Biało-Czerwony Marsz 100 lecia Odzyskania Niepodległości”. Rzecznik prezydenta Błażej Spychalski poinformował PAP, że Marsz rozpocznie się w niedzielę 11-go listopada o godz. 15.00 i przejdzie tą samą trasą, którą miał przejść Marsz Niepodległości. Marsz ogłoszony przez Dudę miałby charakter uroczystości państwowej. Za zabezpieczenie marszu państwowego ma odpowiadać MON, kierując do tego zadania wojsko i żandarmerię wojskową.

Jak podawały dziś media, decyzja ws. przejęcia Marszu Niepodległości miała zapaść „na samej górze”. Według portalu WP.pl, gdyby prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz nie wydała zakazu wobec tegorocznego Marszu Niepodległości, to zrobiłby to wojewoda mazowiecki z PiS Zdzisław Sipiera, żeby umożliwić przejęcie marszu. Decyzja miała zapaść już wcześniej w kierownictwie PiS.

Szef Straży Marszu Niepodległości zapewniał w rozmowie z portalem Kresy.pl, że Marsz Niepodległości i tak się odbędzie.

https://kresy.pl/wydarzenia/polska/pilne-sad-uchylil-zakaz-marszu-niepodleglosci/
Tags: politique, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments