Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Środowiska kresowe chcą zakazu umów partnerskich z gloryfikatorami OUN-UPAPierwsze samorządy zrywają umowy partnerskie z miastami ukraińskimi, w których gloryfikuje się ideologię OUN-UPA – pisze „Nasz Dziennik”. Środowiska kresowe wzywają polskie władze do wprowadzenia prawnego zakazu zawierania umów partnerskich z ukraińskimi miejscowościami gloryfikującymi banderyzm.

Jak czytamy na łamach „Naszego Dziennika”, kilkadziesiąt miast w Polsce ma umowy partnerskie z samorządami ukraińskimi, w których w ostatnich latach nasilają się tendencje do gloryfikowania OUN-UPA, w tym Stepana Bandery czy Romana Szuchewycza. Stawia się im pomniki, nadaje honorowe obywatelstwo i nazywa ich imionami ulice. Wywołuje to oburzenie wielu organizacji kresowych. Podkreślają one, że „bratanie się z gloryfikatorami morderców naszych krewnych na Kresach Wschodnich” jest niegodne.

Środowiska kresowe wystosowały wniosek do organów państwowych ws. wprowadzenia prawnego zakazu zawierania umów partnerskich przez samorządy „z zagranicznymi miejscowościami, w których gloryfikowani są ludobójcy narodu polskiego czy zbrodniarze wojenni”. Zaznaczają, że jest „szczególnie bolesne, gdy to samorządowcy z miast i powiatów zamieszkiwanych obecnie w większości przez Kresowian z powodu nieświadomości, niedostatków wiedzy historycznej, bywa z powodów czysto materialnych, podejmują decyzje o podpisywaniu umów partnerskich bez wcześniejszej weryfikacji ukraińskich partnerów”

Dr Krzysztof Kopociński, prezes Klubu Tarnopolan Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Żarach oraz jeden z sygnatariuszy wniosku podkreśla w rozmowie z „ND”, że dochodzi do sytuacji, w których „przedstawiciele miast zmuszani są czy też nie wiedzą, jak się zachować, gdy proszeni są o składanie kwiatów np. przy pomniku Bandery”. Inicjatywę środowisk kresowych popiera senator PiS Jerzy Czerwiński.

Gazeta pisze o dwóch przypadkach wypowiedzenia umowy o partnerstwie z powodu gloryfikowania banderyzmu. Jednym z nich są Pabianice, które w 2016 roku podpisały umowę o partnerstwie z ukraińskim miastem Warasz (do 2016 roku Kuzniecowsk), gdzie honorowano banderowców – Bandera i Szuchewycz są jego honorowymi obywatelami. Władze miasta zaczęły zwracać na to uwagę stronie ukraińskiej. Prezydent Pabianic Grzegorz Mackiewicz powiedział, że mer Serhij Anoszczenko zadeklarował, że zmiany są możliwe i będzie czynił starania w tym kierunku.

Przypomnijmy, że prezydent Pabianic podpisując umowę z ukraińskim miastem miał się tłumaczyć, że Banderę i Szuchewycza wybrały na honorowych obywateli poprzednie władze miasta. Jednak okazało się, że akt nadania przywódcom OUN-UPA honorowego obywatelstwa w 2011 roku podpisał właśnie mer Anoszczenko, ten sam, z którym prezydent Mackiewicz zawarł porozumienie o współpracy. Według lokalnych mediów prezydent Pabianic „został najprawdopodobniej wprowadzony w błąd przez stronę ukraińską”. Dopiero pod presją pabianickiej społeczności Grzegorz Mackiewicz obiecał, że poruszy temat honorowego obywatelstwa Bandery i Szuchewycza w rozmowach z merem Warasza, co rzeczywiście uczynił.

Z kolei, jak informowaliśmy, w kwietniu br. samorządowcy z Bełchatowa wysłał oficjalne pismo do władz Nowogradu Wołyńskiego – miasta partnerskiego, w którym poproszono o wyjaśnienia w sprawie turnieju bokserskiego zorganizowanego w tym mieście ku pamięci Stepana Bandery oraz UPA.

Dwa lata temu informowaliśmy, że Rada Miejska Nowej Sarzyny na Podkarpaciu zawiesiła współpracę z miastem partnerskim Dolina na Ukrainie po tym, jak jego władze nadały Stepanowi Banderze tytuł honorowego obywatela miasta. Zapowiadano wówczas, że jeśli ten stan rzeczy się nie zmieni, to umowa o współpracy zostanie zerwana.

https://kresy.pl/wydarzenia/srodowiska-kresowe-chca-zakazu-umow-partnerskich-z-gloryfikatorami-oun-upa/
Tags: 2ème guerre mondiale, kresy wshodnie, politique, pologne, racisme et nazisme, ukraine
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments