Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Bogaty program obchodów Stulecia Niepodległości Polski na Litwie

Ambasada RP na Litwie serdecznie zaprasza Polaków i Litwinów do wspólnego świętowania 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

placówka dyplomatyczna przypomina, że zgodnie z Protokołem Narady Rządu Litwy z dn. 22.11.2017 zachęca się do wywieszenia w dniu 11.11.2018 r. flagi Polski przy, nad lub na instytucjach i urzędach państwowych (jak siedziby Prezydenta, Sejmu i Rządu RL) i samorządowych, a także proponuje się, aby osoby fizyczne i prawne wywieszały flagę Litwy i/lub flagę Polski w Dzień Niepodległości RP.

A wszystkich tych, którzy uchwycą w obiektywie polskie flagi i iluminacje na instytucjach państwowych oraz samorządowych na Litwie, Ambasada RP na Litwie zaprasza do publikowania zdjęć w komentarzach pod wpisem dotyczącym konkursu na Facebooku i oznaczanie ich #PL100 #LT100 oraz #PolskaLitwa #LietuvaLenkija. Na najciekawsze zdjęcia czekają upominki, zaś autor najlepszego zdjęcia, które wybierze jury, zdobędzie bilety* PLL LOT do Warszawy.

Ambasada RP czeka na zdjęcia do poniedziałku, 12 listopada, do północy. Wyniki zostaną ogłoszone 14 listopada.

Nieformalne polsko-litewskie obchody Święta Niepodległości Polski rozpoczną się jutro o godz. 18 w klubie „Paviljonas” (Pylimo 21 B). O stuleciu Litwy i Polski, obecnych relacjach między Polakami i Litwinami oraz ich przyszłości będą dowcipnie dyskutowały słynne dziennikarki: Maria Przełomiec i Indre Makaraityte. Dyskusję poprowadzi bloger Aleksander Radczenko. Po części oficjalnej rozpocznie się „międzypokoleniowa potańcówka”, gdzie wystąpią Michał Fogg oraz Baltic Balcan.

Jeśli chodzi o same uroczystości na Litwie, to świętowanie Niepodległości Polski rozpocznie się o godzinie 12.00 11 listopada od uroczystego podniesienie flag Polski i Litwy na placu Łukiskim z udziałem Przewodniczącego Sejmu RL Viktorasa Pranckietisa i Ambasador RP na Litwie Urszuli Doroszewskiej. O 13.00 – złożenie wieńców oraz modlitwa przy Mauzoleum Matki i Serca Syna na Rossie. Dołączenie do ogólnoświatowej akcji wspólnego śpiewania hymnu – „Niepodległa do hymnu!”.O 14.00 zaś sto par zatańczy poloneza na Placu Ratuszowym w Wilnie.

Więcej szczegółów i kolejne punkty programu obchodów Stulecia Niepodległości na Litwie tutaj.

https://kresy24.pl/bogaty-program-obchodow-stulecia-niepodleglosci-polski-na-litwie/

Tags: #lietuvalenkija, #lt100, #pl100, #polskalitwa, lituanie, politique, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments