Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Na Ukrainie wandale zniszczyli polski cmentarz [+ foto]Wandale powyrywali z ziemi i poprzewracali krzyże na kwaterze wojskowej polskiego cmentarza w Kołomyi (obwód iwanofrankiwski na Ukrainie). – podał we wtorek portal Hałyćkyj Korespondent.

Ukraiński portal oparł się na informacji zamieszonej w mediach społecznościowych przez Lilianę Odosij, którą nazywa społeczną aktywistką. Z jej konta na Facebooku można dowiedzieć się, że pracuje w Polskiej Sobotniej Szkole im. Stanisława Vincenza w Kołomyi. Odosij zamieściła na Facebooku zdjęcia, na których widać przewrócone i połamane krzyże.

„Polska społeczność odnawia w mieście stare groby swoich rodaków, w szczególności odnowili krzyże, na pamiątkę poległych w latach 1918-1919 pod Kołomyją. Poświęcono je dwa tygodnie temu”. – cytuje słowa Odosij Hałyćkyj Korespondent.

Jak twierdzi ukraiński portal miejscowi mieszkańcy są oburzeni wandalizmem i sądzą, że może on być „prowokacją”. Jednak jak można przekonać się z dyskusji pod postem Odosij, pojawiły się głosy, że krzyże były jakoby ustawione przez Polaków „nielegalnie”.

Zdewastowany cmentarz to prawdopodobnie nekropolia w Kosaczowie na przedmieściach Kołomyi. Jak można przekonać się ze strony internetowej akcji Mogiłę Pradziada Ocal od Zapomnienia, latem tego roku wolontariusze akcji pracowali na cmentarzu doprowadzając go do porządku.

Prace polegały na uporządkowaniu terenu, wydobyciu z ziemi krzyży i ponowne ich postawienie. Odświeżyliśmy także pomnik oraz krzyż. Finałowym efektem naszej pracy było ponowne wkopanie około 40 krzyży, udekorowanie ich polskimi symbolami, oddanie czci zmarłym oraz zapalenie zniczy i złożenie wiązanki na płycie pamiątkowej pomnika. – napisano na stronie akcji.

Prawdopodobnie zdewastowana część cmentarza to kwatera Polaków zmarłych w latach 1918-1919 w obozie internowania w Kosaczowie urządzonym przez władze samozwańczej Zachodnio-Ukraińskiej Republiki Ludowej. W tym i innych podobnych mu obozach zostało zamęczonych lub rozstrzelanych przez władze ZURL tysiące Polaków.

PRZECZYTAJ: Zbrodnie terrorystów z tzw. Zachodnioukraińskiej Republiki Ludowej 1918-19. Preludium Wołynia

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/na-ukrainie-wandale-zniszczyli-polski-cmentarz-foto/
Tags: antipolonisme, kresy wshodnie, politique, pologne, racisme et nazisme, ukraine
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments