Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Tomaszewski uznał, że niektórzy przedstawiciele władz prowadzą politykę przeciwko kresowym Polakom

Waldemar Tomaszewski uznał, że niektórzy przedstawiciele władz w Warszawie prowadzą politykę przeciwko kresowym Polakom [+ video]Lider Polaków na Litwie udzielił wywiadu telewizji Trwam w którym mówił o polityce międzynarodowej oraz o polityce obecnych władz Polski wobec Polaków poza granicami.

Pytany o kwestię wszczęcia przez organy Unii Europejskiej procedury w sprawie przestrzegania praworządności w Rumunii, lider Polaków na Litwie uznał te działania ze bezprawne wtrącanie się tych instytucji w kompetencje państw narodowych i próby przejmowania ich kompetencji przez władze UE. Tomaszewski uznał też wszczęcie procedury represyjnej wobec Polski i Węgier orazwzięcie na cel Rumunii za przejaw walki dwóch wizji zjednoczonej Europy – koncepcji „Europy ojczyzn”, „związku niezależnych państw” i wizji „scentralizowanej federacji”. Sam Tomaszewski opowiedział się zdecydowanie po stronie tego pierwszego modelu. Polityk nie wykluczył, że Litwa może się stać kolejnym celem tego typu represyjnych działań organów UE, choćby ze względu na konserwatywną politykę społeczną władz tego państwa. Działania eurokratów uznał za manifestację siły w sytuacji gdy „nastroje społeczeństwa są takie, że unijne władze nie mają wielkiego autorytetu”. Tomaszewski uznał, że ważnym tematem przed przyszłorocznymi wyborami do Parlamentu Europejskiego będzie napływ imigrantów muzułmańskich, który „zagraża funkcjonowaniu Europy”. Przewidywał sukces partii sprzeciwiających się federalizmowi.

Tomaszewski mówił również o inicjatywie Akcji Wyborczej Polaków na Litwie-Związku Chrześcijańskich Rodzin w sprawie lustracji. Polityk przypomniał, że na Litwie właściwie nie przeprowadzono lustracji. Dane byłych tajnych współpracowników KGB, którzy przyznali się do współpracy przed działającą w sposób niejawny specjalną komisją, zostały utajnione. Tomaszewski stwierdził, że ludzie tacy mogą znajdować się wśród polityków, sędziów i dziennikarzy i mogą być szantażowani.

W czasie wywiadu Tomaszewski mówił także o Radzie Polonii Świata, organizacji skupiającej przedstawicieli społeczności polskich z 44 państw, w której Polak z Litwy sprawuje funkcję wiceprezesa. Uznał przy tym, że „struktury państwa naszego macierzystego, polskiego nie wykorzystują tej 20-milionowej wspólnoty [Polaków poza granicami] do wzmocnienia sprawy polskiej”.

Lider Polaków na Litwie powiedział, że dla rozwiązania „podstawowych problemów” Polaków poza granicami potrzebne jest „silne wsparcie państwa macierzystego, rządu polskiego, polskiego parlamentu”. Dotychczas okazywane przez polskie władze wsparcie uznał za niewystarczające. Polacy żyjący poza granicami Polski często spotykają się z „niezrozumieniem” ze strony pracowników przedstawicielstw dyplomatycznych Polski w tych krajach. „Kontaktów jest za mało, [polscy działacze] są ignorowani, nawet dochodzi do takich kuriozalnych sytuacji, wręcz nagannych, że inspirowane jest powstawanie nowych organizacji” – ocenił Tomaszewski i uściślił – „Kongres Polonii Amerykański jest pod pręgierzem, niektórych instytucji polskich. Związek Polaków na Litwie jest pod atakiem”. Jak podsumował „wzrasta bardzo wielkie niezadowolenie Polonii, Polaków za granicą polityką prowadzoną wobec 20 milionów naszych rodaków”.

Lider Polaków na Litwie komentujący niedawne wybory samorządowe w Polsce uznał, że zwycięstwo Prawa i Sprawiedliwości okazało się być mniejsze niż oczekiwali działacze i zwolennicy tej partii – „To może być ostrzeżeniem dla rządzących”. Zwrócił  w tym kontekście uwagę na wyniki wyborów prezydenta Przemyśla gdzie sukces odniósł kandydat na prezydenta z ramienia Kukiz ’15 Wojciech Bakun, a sam ruch uzyskał w radzie miejskiej reprezentację większą niż Prawo i Sprawiedliwość, dominujące do tej pory na Podkarpaciu. Tomaszewski uznał, że słabszy wynik PiS w mieście przy granicy z Ukrainą może mieć związek z „polityką prowadzoną przeciwko Polakom kresowym przez niektórych przedstawicieli” władz Polski. Przypomniał, że z Przemyśla pochodzi marszałek Sejmu z ramienia PiS marek Kuchciński zatem wynik wyborów w tym mieście stanowi według Tomaszewskiego osobistą porażkę tego polityka. „Jedno mówi się przed wyborami, a później realnie nie wspiera się środowiska polskie ale wspiera się środowiska nie mające nic wspólnego z polskością” – podsumował polityk.

Tomaszewski mówił też o szansach AWPL-ZChR jest w dobrej sytuacji przed przyszłorocznymi wyborami samorządowymi. Przypomniał, że w skali okręgu wileńskiego w którym mieszka jedna trzecia mieszkańców Litwy i gdzie wytwarzana jest połowa PKB Litwy polska partia uzyskała największą liczbę mandatów w radach różnych samorządów – 65.https://kresy.pl/polacy/waldemar-tomaszewski-uznal-ze-niektorzy-przedstawiciele-wladz-w-warszawie-prowadza-polityke-przeciwko-kresowym-polakom-video/
Tags: kresy wshodnie, lituanie, politique, pologne, union européenne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments