Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Szef MSZ na Białorusi. „Zaznaczamy konieczność podtrzymywania polskości...”

Szef MSZ na Białorusi. „Zaznaczamy konieczność podtrzymywania polskości, wspieramy białoruską tożsamość narodową”Podczas wizyty na Białorusi szef MSZ  poruszył m.in. kwestie sytuacji Polaków i polskojęzycznego szkolnictwa oraz współpracy gospodarczej. Jacek Czaputowicz zapewniał, że w rozmowach z władzami białoruskimi zaznacza konieczność podtrzymywania polskości, a zarazem podkreślał, że wspiera białoruską tożsamość narodową i suwerenność Białorusi.

W środę i czwartek na Białorusi przebywał z wizytą szef MSZ Jacek Czaputowicz. Pierwszego dnia spotkał się ze swoim białoruskim odpowiednikiem Uładzimirem Makiejem. Rozmowy dotyczyły stanu relacji dwustronnych, kwestii współpracy z organizacjami międzynarodowymi, w tym z Unią Europejską, współpracy gospodarczej oraz sytuacji mniejszości polskiej na Białorusi.

– Chcemy, by stosunki polsko-białoruskie ulegały normalizacji, ale rozumiemy uwarunkowania geopolityczne Białorusi – mówił po spotkaniu szef polskiego MSZ. Powiedział,że obie strony liczą na wzrost wymiany handlowej i są zainteresowane rozwojem infrastruktury granicznej, jak również usprawnieniem ruchu osobowego pomiędzy Polską i Białorusią.

Czaputowicz przypomniał o przyszłorocznej 10. rocznicy Partnerstwa Wschodniego, którego członkiem jest m.in. Białoruś. Zapowiedział, że wzajemne kontakty będą wzmacniane.

W rozmowie podjęto też temat sytuacji Polaków na Białorusi. – Chciałbym, żeby były stworzone warunki do nauczania języka polskiego dla polskiej młodzieży na Białorusi. Zobaczymy, jak ta kwestia będzie rozwiązana – powiedział Czaputowicz. Przypomnijmy, że przedstawiciele Polaków z Białorusi skarżą się na ograniczenia w dostępie do edukacji w języku ojczystym, co formalnie gwarantuje białoruska konstytucja. Głośnym przypadkiem było nieprzyjęcie w tym roku szkolnym, wbrew obietnicom, wszystkich chętnych dzieci do pierwszej klasy w szkole polskiej w Wołkowysku. Rozmawiano również o problemie rejestracji uznawanego przez Warszawę Związku Polaków na Białorusi, a także dialogu historycznego i kwestii upamiętnień.

Przeczytaj: Białoruś: władze ustępują – tablica poświęcona AK pozostanie w kościele w Sołach
Czytaj również: Według Łukaszenki Grodno i Brześć to rosyjskie miasta?

– W rozmowach z władzami białoruskimi zaznaczamy konieczność podtrzymywania polskości – zwrócił uwagę szef MSZ.

Przeczytaj: W Grodnie potrzeby edukacyjne są ogromne. Nawet co trzeci mieszkaniec miasta to Polak
Czytaj także: Posłowie apelują do rządu o większą aktywność ws. polskiej oświaty na Białorusi

Ponadto, Czaputowicz podkreślił, że Polska szanuje podmiotowość Białorusi. – Wspieramy białoruską tożsamość narodową, zależy nam na tym, aby Białoruś była suwerennym państwem – zaznaczył polski minister, wskazując przy tym na jej „bardzo silny” związek z Rosją. W ocenie szefa MSZ Białorusi zależy na szerszych kontaktach międzynarodowych, w tym m.in. z Polską i NATO, w tym w dziedzinie bezpieczeństwa. Zdaniem Czaputowicza chodzi tu m.in. o to, „by zademonstrować odrębność od Rosji”.

Minister odniósł się również do spotkania Grupy Głównej Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, które odbywa się w Mińsku. Czaputowicz brał w niej udział zwracając uwagę, że Polska jest zainteresowana utrzymaniem pokoju i stabilności w regionie, a także przestrzeganiem prawa międzynarodowego. Jak powiedział, rola tego forum jest symboliczna i służy podkreśleniu podmiotowości Mińska w stosunkach międzynarodowych. Czaputowicz zaprosił też ministra Makieja do Polski.

W czwartek, w Dniu Wszystkich Świętych polska delegacja odwiedziła zabytkowy Cmentarz Kalwaryjski w Mińsku, nazywany niekiedy „nekropolią szlachty polskiej”, a także cmentarz wojenny żołnierzy 1920 roku w Duniłowiczach w obwodzie witebskim, gdzie wziął udział w uroczystości poświęcenia tej odrestaurowanej nekropoli. Szef MSZ podziękował władzom białoruskim „za zgodę i życzliwość wobec restauracji sześciu cmentarzy wojskowych w Głębokim, Dokszycach, Zadorożu, Podświlu, Jaźnie oraz Duniłowiczach”.

Zobacz także: Renowacja czy profanacja – kontrowersje wokół prac na polskich cmentarzach na Białorusi

– Dziś czcimy pamięć poległych, ale myślimy również  o przeszłości, o tym, jak budować nasze sąsiedztwo, rozwijać współpracę, zwiększać możliwości kontaktów między Polakami i Białorusinami – powiedział Czaputowicz. – Jestem przekonany, że wspólna dbałość o przodków będzie nas zbliżać i budować wzajemne zrozumienie oraz zaufanie między naszymi narodami.

W czwartek, jak podało Biuro Prasowe MSZ, szef resortu spotkał się także „z przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego”. W rozmowie podkreślił, że „dla Polski nie jest obojętny zakres wolności i swobód panujących na Białorusi” i że Warszawa będzie „robić wszystko, by wspierać suwerenność i budowanie tożsamości tego kraju”.

https://kresy.pl/wydarzenia/szef-msz-na-bialorusi-zaznaczamy-koniecznosc-podtrzymywania-polskosci-wspieramy-bialoruska-tozsamosc-narodowa/
Tags: bélarus, kresy wshodnie, politique, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments