Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Uroczystości Wszystkich Świętych na Białorusi z udziałem szefa MSZChcemy, by ulegały normalizacji, ale rozumiemy uwarunkowania geopolityczne Białorusi – zaznaczył polski Jacek po spotkaniu z szefem białoruskiej dyplomacji Uładzimirem Makiejem w drugim dniu wizyty w Mińsku.

Szefowie dyplomacji obu państw omówili 1 litopada bieżący stan stosunków polsko-białoruskich. – Odnotowujemy wzrost kontaktów dwustronnych w różnych dziedzinach, rośnie wymiana handlowa, zacieśniają się kontakty międzyludzkie, co cieszy – powiedział minister Czaputowicz. Wizyta posłużyła też jednak do omówienia spraw trudnych w naszych relacjach. Ministrowie rozmawiali o sytuacji polskiej mniejszości, w tym o problemie rejestracji uznawanego przez Warszawę Związku Polaków na Białorusi. Omówili także kwestię nauczania języka polskiego, dialogu historycznego i upamiętnień. – W rozmowach z władzami białoruskimi zaznaczamy konieczność podtrzymywania polskości – zwrócił uwagę szef .

Drugiego dnia wizyty na Białorusi minister Czaputowicz, wraz z przedstawicielami białoruskich Polaków, zwiedził ponadto cmentarz kalwaryjski w Mińsku, nazywany niekiedy „nekropolią szlachty polskiej”, i oddał hołd wybitnym osobistościom tu pochowanym.

– Jestem pod wrażeniem wspólnego dziedzictwa, które mówi o współistnieniu naszych narodów na tych ziemiach od wieków – powiedział szef MSZ. Następnie, wspólnie z miejscowymi Polakami oraz przedstawicielami władz i duchowieństwa, minister Czaputowicz wziął udział w uroczystości poświęcenia odrestaurowanego cmentarza wojskowego żołnierzy wojny polsko-bolszewickiej 1920 r. w Duniłowiczach. – Dziękuję władzom białoruskim – zarówno centralnym jak i lokalnym – za zgodę i życzliwość wobec restauracji sześciu cmentarzy wojskowych w Głębokim, Dokszycach, Zadorożu, Podświlu, Jaźnie oraz Duniłowiczach – podkreślił szef polskiego MSZ. – Dziś czcimy poległych, ale myślimy również  o przeszłości, o tym, jak budować nasze sąsiedztwo, rozwijać współpracę, zwiększać możliwości kontaktów między Polakami i Białorusinami – powiedział. – Jestem przekonany, że wspólna dbałość o przodków będzie nas zbliżać i budować wzajemne zrozumienie oraz zaufanie między naszymi narodami.

Minister podkreślał rolę Polaków, „którzy zostali na terenach Białorusi”. – To, że ciągle tu są, podtrzymują i wiarę również poprzez opiekę nad grobami tych, którzy tu zginęli, jest dla nas ogromnie ważne – mówił.

Minister Jacek Czaputowicz spotkał się dziś także z przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego.

– Dla Polski nie jest obojętny zakres wolności i swobód panujących na Białorusi – podkreślił. – Będziemy robić wszystko, by wspierać suwerenność i budowanie tożsamości tego kraju.

Dzień wcześniej szef polskiej dyplomacji wziął udział w posiedzeniu Grupy Głównej Konferencji Monachijskiej, którego uczestnicy dyskutowali w Mińsku m.in. o sytuacji w regionie, w tym o kwestiach bezpieczeństwa. Minister Jacek Czaputowicz zwrócił podczas spotkania uwagę, że Polska zainteresowana jest utrzymaniem pokoju i stabilności w regionie, a także przestrzeganiem prawa międzynarodowego, jako fundamentu pokoju.

https://kresy24.pl/uroczystosci-wszystkich-swietych-na-bialorusi-z-udzialem-szefa-msz/

Tags: bélarus, kresy wshodnie, politique, pologne, église catholique
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments