Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Ukraina: ogłoszono międzynarodowy przetarg na restaurację słynnego klasztoru w PodkamieniuUkraińskie władze zamierzają całkowicie odrestaurować zabytkowy klasztor dominikanów w Podkamieniu, zwany niegdyś „Podolską Częstochową”.

Departament architektury i rozwoju miast lwowskiej obwodowej administracji państwowej (ŁODA) ogłosił międzynarodowy przetarg na kompleksową restaurację kościoła klasztornego i dzwonnicy w Podkamieniu w obwodzie lwowskim. – podał portal Zaxid.net.

Ogłoszenie o przetargu pojawiło się w poniedziałek w Prozorro – ukraińskim systemie zamówień publicznych.

Jak pisze Zaxid.net, na restaurację zabytku przeznaczono 28,6 mln hrywien (równowartość ok. 3,9 mln zł). W ramach tych środków zwycięzca przetargu powinien odrestaurować wszystkie fasady budowli, przeprowadzić prace archeologiczne wokół kompleksu, odrestaurować mury oraz dzwonnicę a także wykonać remont wewnątrz budowli – odrestaurować ściany, schody, chór, podłogi i drzwi oraz założyć instalację przeciwpożarową.

Środki na restaurację pochodzą z grantu Unii Europejskiej w ramach programu „Transgraniczny szlak pielgrzymkowy jako instrument promocji wspólnego dziedzictwa kulturowego i historycznego na pograniczu ukraińsko-polskim”. Projekt przewiduje współfinansowanie z budżetu.

Kresy.pl informowały o znalezieniu pieniędzy na restaurację zabytkowego kompleksu w Podkamieniu w marcu br. Wówczas mówiono o możliwym wydaniu na remont 24 mln hrywien. Pieniądze miały wystarczyć nie tylko na prace przy budowli i murach obronnych, ale także na uporządkowanie parku, tarasu widokowego i ustawienie tablic informacyjnych dla turystów – ukraińskie władze chcą bowiem przystosować budynek do działalności centrum turystyki pielgrzymkowej.

W Podkamieniu znajduje się malowniczo położony kościół i klasztor dominikanów, którego czasy świetności przypadają na XVII-XVIII wiek. Miejscowość słynącą z cudownego obrazu Matki Bożej Podkamieńskiej nazywano czasem „podolską Częstochową”. W 1944 roku kościół i klasztor wraz z całą miejscowością stał się areną jednej z największych rzezi UPA – w marcu 1944 roku w ciągu dni zamordowano w Podkamieniu kilkuset Polaków. Obecnie zabytek znajduje się w rękach greckokatolickiego zakonu studytów.

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/ukraina-ogloszono-miedzynarodowy-przetarg-na-restauracje-slynnego-klasztoru-w-podkamieniu/
Tags: 2ème guerre mondiale, kresy wshodnie, patrimoine architectural, politique, pologne, racisme et nazisme, ukraine, église catholique
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments