Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Tumanowicz: tłumaczenia ws. odmowy udziału prezydenta w Marszu Niepodległości to wybiegiTegoroczny Marsz Niepodległości jest zgromadzeniem zarejestrowanym już od roku. Trudno byłoby oczekiwać, że zmieni on swojego organizatora, to byłoby absurdalne. Decyzja prezydenta nas zaskoczyła, a obecne tłumaczenia to niestety wybiegi – mówi w rozmowie z portalem Kresy.pl wiceprezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości Witold Tumanowicz.

Jak informowaliśmy, prezydent Andrzej Duda odmówił udziału w tegorocznym Marszu Niepodległości. Jego rzecznik Błażej Spychalski tłumaczył, że „zdecydował napięty kalendarz”, choć jeszcze w piątek w dzienniku „Rzeczpospolita” ukazała się wypowiedź prezydenta zapraszającego do uczestnictwa w Marszu.

We wtorek do sprawy odniósł się szef KPRP Krzysztof Szczerski. – Nie doszło do porozumienia, na którym prezydentowi zależało, żeby ten marsz nie był marszem środowiskowym, tylko marszem wspólnotowym. To się nie udało – mówił na antenie TVP 1. Szczerski tłumaczył, że prezydent Andrzej Duda chciał, aby ten marsz był marszem biało-czerwonym, wspólnotowym. – Nawet była taka koncepcja, żeby różne środowiska w gwiaździstej formie maszerowały i potem spotkały się we wspólnym marszu już bez emblematów, tylko pod biało-czerwoną flagą. Na to nie było ostatecznej zgody – podkreślił prezydencki minister.

Wcześniej redaktor naczelny portalu TVP Info Samuel Pereira obciążył narodowców odpowiedzialnością za odmowę prezydenta Dudy, kierując zarzuty pod adresem prezesa Ruchu Narodowego Roberta Winnickiego i wiceprezesa RN Krzysztofa Bosaka.

W rozmowie z portalem Kresy.pl wiceprezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości Witold Tumanowicz zaprzecza słowom Szczerskiego i mówi, że „nie było żadnej koncepcji marszu gwiaździstego”. Podkreśla, że Marsz Niepodległości zawsze miał charakter społeczny.

Przede wszystkim, jest zgromadzeniem zarejestrowanym już od roku. Trudno byłoby oczekiwać od kogokolwiek, że zmieni on swojego organizatora, to byłoby absurdalne – mówi Tumanowicz. Wcześniej media podawały, że narodowcy mieli nie chcieć powierzyć organizacji Marszu władzom państwowym.

– Jako Stowarzyszenie Marsz Niepodległości byliśmy gotowi na daleko idące kompromisu związane z tym, jak miałby ten marsz wyglądać. Tu nie stawialiśmy żadnych warunków, tym bardziej zaporowych. Wydarzenie jest zarejestrowane i ma swoich organizatorów. Jestem przekonany, że prezydent, który wcześniej wystosowywał listy do uczestników Marszu Niepodległości doskonale wiedział jak on wygląda i nie sądzę, żeby były tu jakieś kontrowersje, skoro wyrażał zainteresowanie, że mógłby pójść w takim marszu. Wszystko w tej kwestii było wiadome – mówi wiceszef Stowarzyszenia Marsz Niepodległości.

Pytany o rozmowy z przedstawicielami Pałacu Prezydenckiego i rządu Tumanowicz mówi, że były one bardzo niekonkretne i ogólnikowe. – Natomiast na żadnym etapie nie spotkaliśmy się z jakimiś warunkami zaporowymi z jakiejkolwiek strony. Wczorajsza decyzja, że prezydent nie pójdzie w Marszu Niepodległości nas zaskoczyła – mówi przedstawiciel organizatorów. Zaznacza, że na żadnym etapie rozmów nie było jasno powiedziane, że prezydent nie weźmie udziału w marszu, choć z drugiej strony nie było też deklaracji, że Andrzej Duda w nim pójdzie.

Wydawało nam się jednak, że skoro prowadzone są rozmowy, to prezydent jest tym zainteresowany, bo przecież raczej nie prowadzi się rozmów, od początku nie chcąc dojść do jakiegokolwiek porozumienia. Teraz jesteśmy zaskakiwani tymi wszystkimi informacjami dotyczącymi powodów niezawarcia porozumienia. Tłumaczenie się teraz brakiem czasu czy „napiętym kalendarzem” to moim zdaniem, niestety, wybiegi. Nie wiem, co takiego zadziało się w otoczeniu prezydenta, że ostatecznie zdecydował się nie brać udziału w marszu – choć nieco wcześniej sam na ten marsz zapraszał – mówi Tumanowicz.

Organizatorzy Marszu Niepodległości proponowali, żeby prezydent Duda otworzył to wydarzenie i miał godne miejsce w trakcie przemarszu. – Wydaje mi się, że tu sporu nie było. Co więcej, sami apelowaliśmy, żeby był to biało-czerwony marsz i zabierać ze sobą jak najwięcej biało-czerwonych flag – powiedział Tumanowicz. Wcześniej przypomniał, że Andrzej Duda nie zaprosił narodowców do Komitetu Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości.

https://kresy.pl/wydarzenia/tumanowicz-tlumaczenia-ws-odmowy-udzialu-prezydenta-w-marszu-niepodleglosci-to-wybiegi/
Tags: politique, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments