Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Orban napisał list do jednego z liderów Polaków na LitwiePremier Węgier Viktor Orban napisał list z podziękowaniami do Waldemara Tomaszewskiego, który jako jedyny europoseł z Litwy głosował w Parlamencie Europejskim przeciw uruchomieniu wobec Węgier artykułu 7 Traktatu o UE. Jak podał w niedzielę portal polskiej mniejszości na Litwie L24.lt, postawa Tomaszewskiego została bardzo dobrze odebrana przez większość Węgrów.

W liście premier Węgier wyraził wdzięczność dla Waldemara Tomaszewskiego za wsparcie podczas głosowań odnośnie sprawozdania dotyczącego sytuacji na Węgrzech, które odbyło się w Parlamencie Europejskim 12 września. – pisze L24.

„Uważam, że to sprawozdanie to werdykt przeciwko Węgrom oraz przeciwko ludności węgierskiej. Jest ono nie tylko oparte na insynuacjach politycznych i faktycznych błędach, ale też wdraża podwójne standardy oraz podważa wiarygodność i uczciwość Parlamentu Europejskiego i ogólnie instytucji europejskich” – napisał w swoim liście do Tomaszewskiego Viktor Orban.

Węgierski premier napisał również, że docenia poparcie udzielone przez polskiego europosła z Litwy. Zapewnił, że bez względu na „haniebne ataki sił proimigracyjnych” Węgry nie poddadzą się naciskom i będą w dalszym ciągu „bronić granic Europy i Węgier dla dobra naszych obywateli”.

Przypomnijmy, że 12. września br. Parlament Europejski w głosowaniu opowiedział się za uruchomieniem wobec Węgier artykułu 7 traktatu unijnego. Oznacza to, że europarlament wezwał państwa członkowskie UE do wszczęcia procedury określonej w art. 7 traktatu unijnego w celu przeciwdziałania zagrożeniu dla wartości leżących u podstaw Unii Europejskiej, m.in. poszanowania demokracji, praworządności i praw człowieka. Rezolucję w sprawie uruchomienia art. 7 poparło 448 europosłów, 197 było przeciw, natomiast 48 wstrzymało się. Rząd Orbana twierdzi, że rezolucja nie została przyjęta, argumentując powinno ją było poprzeć 2/3 głosujących a przy ustaleniu wyniku głosowania nie uwzględniono głosów wstrzymujących się.

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/litwa/orban-napisal-list-do-jednego-z-liderow-polakow-na-litwie/
Tags: hongrie, lituanie, politique, pologne, union européenne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments