Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Minister spraw zagranicznych RP o Cmentarzu Orląt: Decyzje mogą być podejmowane także w Kijowie

– Zobaczymy jakie będą reakcje władz Ukrainy. Myślę, że to jest jest szerszy kontekst i decyzje mogą być podejmowane nie w samym Lwowie, ale także w Kijowie, więc mam jeszcze nadzieję na podtrzymanie dialogu, wsłuchanie się, rozmowy między naszymi państwami – powiedział minister spraw zagranicznych Polski Jacek Czaputowicz pytany o stanowisko radnych obwodu lwowskiego, którzy domagają się usunięcia z Cmentarza Orląt we Lwowie jako „symbolu polskiej okupacji”.

Przypomnijmy, że Rada Obwodowa we Lwowie zażądała w ubiegłym tygodniu usunięcia posągów dwóch lwów z Cmentarza Orląt Lwowskich nazywając je „symbolem polskiej okupacji Lwowa”. Rada uważa, że lwy ustawiono nielegalnie. Dwa kamienne lwy stanowiące niegdyś integralną część kolumnady Pomnika Chwały powróciły na Cmentarz Orląt Lwowskich w grudniu 2015 roku. Zdaniem lwowskiej Rady Obwodowej stanęły tam nielegalnie. Konserwacji jednak nie rozpoczęto, gdyż lwowska Rada Obwodowa zwróciła się do policji o sprawdzenie, czy posągi znalazły się tam legalnie i czy ich ponowne umieszczenie na nekropolii nie ma charakteru antyukraińskiego. Od tego czasu trwa pat, posągi lwów są zasłonięte (patrz: zdjęcie powyżej).

W lipcu sąd we Lwowie skazał na karę grzywny Polaka z Krakowa, który zniszczył płyty zasłaniające dwa kamienne posągi lwów na Cmentarzu Orląt Lwowskich, gdzie spoczywają Polacy polegli w wojnie polsko-ukraińskiej (1918-19). Młody mężczyzna tłumaczył, że chciał je wyzwolić.

– Obiecał mi osobiście poruszyć kwestię lwów z władzami Lwowa w drodze powrotnej do Kijowa i zadeklarował pomoc w poszukiwaniu rozwiązania tej kwestii – zdradził szczegóły rozmowy z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkinem Jacek Czaputowicz. Klimkin był w zeszłym tygodniu w Warszawie.

– Nie zgadzamy się z tym stanowiskiem; jest to stanowisko władz lokalnych. Przedstawiciel MSZ, polskiej ambasady w Kijowie rozmawiał w Ministerstwie Spraw Zagranicznych z wiceministrem spraw zagranicznych; przedstawił nasze stanowisko. Zobaczymy jakie będą reakcje władz Ukrainy. Myślę, że to jest jest szerszy kontekst i decyzje mogą być podejmowane nie w samym Lwowie, ale także w Kijowie, więc mam jeszcze nadzieję na podtrzymanie dialogu, wsłuchanie się, rozmowy między naszymi państwami – podkreślił Czaputowicz.

https://kresy24.pl/minister-spraw-zagranicznych-rp-o-cmentarzu-orlat-decyzje-moga-byc-podejmowane-takze-w-kijowie/

Tags: antipolonisme, kresy wshodnie, politique, pologne, ukraine
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments