Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Prezydent Duda odmówił udziału w Marszu NiepodległościPrezydent Andrzej Duda nie weźmie udziału w tradycyjnej, największej manifestacji z okazji Dnia Niepodległości Polski organizowanej przez Młodzież Wszechpolską i Obóz Narodowo-Radykalny.

O tym, że prezydent Duda nie weźmie udziału w organizowanym corocznie przez narodowców Marszu Niepodległości poinformował jego rzecznik Błażej Spychalski. „Zdecydował napięty kalendarz” – Spychalski tłumaczył dziennikarzowi RMF FM. Co ciekawe jeszcze w piątek w dzienniku „Rzeczpospolita” ukazała się wypowiedź prezydenta zapraszającego do uczestnictwa w Marszu – „Chciałbym, żebyśmy razem poszli w Marszu Niepodległości, i jest to kwestia odpowiedzialności wobec społeczeństwa. Stańmy obok siebie i pokażmy ludziom, że można być razem. Można się nie gryźć”.

Do odmowy prezydenta uczestnictwa w Marszu Niepodległości szybko odniósł się na Twitterze redaktor naczelny portalu TVP Info Samuel Pereira. Obciążył on narodowców odpowiedzialnością za odmowę prezydenta Dudy, kierując zarzuty pod adresem prezesa Ruchu Narodowego Roberta Winnickiego i wiceprezesa RN Krzysztofa Bosaka.


Na zarzuty Pereiry odpowiedział krótko Krzysztof Bosak określając je jako kłamliwe. Słowa Bosaka potwierdził Robert Bąkiewicz – przewodniczący organizacji formalnie organizującego manifestację Stowarzyszenia Marsz Niepodległości. Opisał on na Twitterze jak wysocy przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości rozmawiali z narodowcami o organizacji Marszu. Podkreślił, że Winnicki i Bosak nie brali udziału w tych rozmowach. Sam Bosak zaznaczył, że w skład Zarządu Stowarzyszenia Marsz Niepodległości nie wchodzi już od 2016 r.


Wiceprezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości Witold Tumanowicz zapewnił, że zaproszenie dla prezydenta jest aktualne oraz ujawnił, że narodowcy byli gotowi pozwolić by prezydent otworzył manifestację swoim przemówieniem. Mówiąc o rozmowach z politykami PiS napisał na Twitterze:


„Jesteśmy zaskoczeni tą odmową, która została upubliczniona w mediach. My takiej decyzji nie otrzymaliśmy na żadnym etapie rozmów” – powiedział naszemu portalowi Tumanowicz – „Nasze zaproszenie jest o tyle aktualne, że 11 listopada w setną rocznicę odzyskania niepodległości wyrażamy takie oczekiwanie, iż jednak będzie to świąteczny, wyjątkowy Marsz Niepodległości. I chcemy by mimo tego, że organizują go jak zawsze środowiska narodowe, wzięli w nim udział wszyscy Polacy, także głowa państwa”. Jednocześnie wiceprezes stowarzyszenia organizującego manifestację podkreślił, że odmowa prezydenta w niczym nie przeszkodzi w organizacji i przeprowadzeniu Marszu. Tumanowicz ocenił, że organizacja manifestacji, w związku z obowiązywaniem już przepisów ustawowych o imprezach cyklicznych, jest sprawniejsza niż w poprzednich latach.

Tumanowicz nie ograniczył się do przytoczenia oficjalnego wytłumaczenia odmowy prezydenta udziału w Marszu Niepodległości zaprezentowanego przez prezydenckiego rzecznika nie chcąc spekulować o innych przyczynach. Mówiąc o rozmowach z politykami PiS Tumanowicz stwierdził – „My nie stawialiśmy żadnych żądań”. Mimo to „nie było żadnych wiążących ustaleń” a same rozmowy „były ogólnym wyrażeniem swoich dobrych intencji”. Tumanowicz nie chciał ujawnić z której strony wyszła inicjatywa tych rozmów. Jak dodał – „prezydenta zapraszaliśmy także w latach ubiegłych […] pomysł wyszedł z naszego środowiska”. Przypomniał przy tym, że Andrzej Duda nie zaprosił narodowców do Komitetu Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości.

https://kresy.pl/wydarzenia/polska/prezydent-duda-odmowil-udzialu-w-marszu-niepodleglosci/
Tags: politique, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments