Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Niemiecka gazeta grozi „dyskusją” o polskich Ziemiach OdzyskanychPublicysta niemieckiej gazety „Tagesspiegel” sugeruje, że poruszanie przez władze Polski kwestii reparacji wojennych może skutkować podjęciem przez Berlin kwestii statusu polskich Ziem Odzyskanych.

„Cień na niemiecko-polskie konsultacje międzyrządowe w tym tygodniu rzucają wypowiedzi polskiego prezydenta Andrzeja Dudy na temat reparacji” – napisał na łamach „Tagesspieel” Gerd Appenzeller, co przytacza w poniedziałek portal Deutsche Welle. Publicysta podkreśla, że zgodnie ze stanowiskiem Niemiec Polska nie ma prawnych podstaw do ubiegania się o odszkodowania za straty wojenne.

Choć Appenzeller pisze o bezpodstawności polskich roszczeń jednocześnie porusza kwestię Ziem Odzyskanych. „W przypadku Polski, jeśli chodzi o świadczenia materialne, pewną rolę będą jednak musiały odegrać ogromne przesunięcia terytorialne między Rosją, Polską i Niemcami” – twierdzi niemiecki publicysta – „Kto temat reparacji chce na poważnie znów wprowadzić do dyplomacji, ten musi być tego (terytorialnego aspektu) świadomy”.

To nie pierwszy publicystyczny głos w Niemczech łączący ewentualne wnioski o reparacje z kwestią statusu obecnych zachodnich regionów Polski oraz Warmii i Mazur. W zeszłym roku przed podnoszeniem kwestii odszkodowań wojennych ostrzegał w ten sposób na łamach „Frankfurter Allgemeine Zeitung” niemiecki historyk Gregor Schoellgen.

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/europa-zachodnia/niemiecka-gazeta-grozi-dyskusja-o-polskich-ziemiach-odzyskanych/
Tags: 2ème guerre mondiale, allemagne, politique, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments