Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Parlament Europejski uznał Marsz Niepodległości za neonazistowskiParlament Europejski przyjął uchwałę w której zakwalifikował odbywający się corocznie w Polsce Marsz Niepodległości jako imprezę tworzoną przez „neonazistów”.

Autorką projektu rezolucji Parlamentu Europejskiego była deputowana z ramienia Platformy Obywatelskiej Róża Thun und Hohenstein. Rezolucja ma według jej autorów mobilizować władze państw członkowskich do zwalczania rzekomo pojawiającemu się w niektórych z nich zagrożenia ze strony organizacji „neofaszystowskich” i „neonazistwoskich”. W uchwalonej w czwartek rezolucji deputowani domagają się „zakazu” działania takich organizacji.

„Parlament jest zaniepokojony banalizacją faszyzmu, rasizmu i ksenofobii i wzywa państwa członkowskie UE do wprowadzenia zakazu działalności grup neofaszystowskich i neonazistowskich” – Parlament uzasadnia przyjęcie rezolucji. Eurodeputowani wspomnieli o zamachu o zamachu, w wyniku którego w 2011 r. zginęło 77 osób w Norwegii, o zamordowaniu brytyjskiej posłanki Jo Cox w 2016 r oraz o niedawnym ataku oddziałów faszystowskich we Włoszech na posłankę do Parlamentu Europejskiego Eleonorę Forenzę, ale do wydarzeń tych porównują działalność polskich organizacji narodowych.

„Posłowie zwrócili uwagę, że po demonstracji na publicznym placu w Katowicach, w listopadzie 2017, podczas której członkowie „Narodowo-Radykalnego (ONR) zawiesili na symbolicznych szubienicach zdjęcia sześciu posłów do Parlamentu Europejskiego, którzy stanęli w obronie tolerancji, praworządności i innych wartości europejskich”, dochodzenie jest nadal w toku, ale nie postawiono zarzutów żadnemu z podejrzanych, mimo, że o wydarzeniu informowały liczne media i są materiały filmowe” – można przeczytać w dokumencie, który zawiera oczywisty błąd merytoryczny bowiem głównym organizatorem opisywanego happeningu w Katowicach byli działacze Ruchu Narodowego, a nie ONR.

Dokument wspomina też o Marszu Niepodległości czyli organizowanej corocznie przez Młodzież Wszechpolską i ONR manifestacji z okazji Dnia Niepodległości. Eurodeputowani zauważają w nim przede wszystkim „banery z ksenofobicznymi hasłami takimi jak „biała Europa braterskich narodów”, a na niektórych widniała falanga, tj. symbol faszystowski z lat 30. XX wieku”. Symbol falangi został stworzony przez działaczy przedwojennego polskiego Ruchu Narodowo-Radykalnego.

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/europa-zachodnia/parlament-europejski-uznal-marsz-niepodleglosci-za-neonazistowski/
Tags: antipolonisme, politique, pologne, union européenne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments