Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Europarlamentarzyści z Europy Środkowej protestują przeciwko ukraińskiej ustawie o językuBlisko 20 europarlamentarzystów z Europy Środkowej, m.in. z Węgier, Rumunii i Bułgarii wysłało list do przewodniczącego ukraińskiego parlamentu Andrija Parubija, protestując przeciwko nowej ustawie o języku ukraińskim. Inny list wysłano do szefa PE.

W piątek kilkunastu europarlamentarzystów z krajów Europy Środkowej wystosowało list otwarty do przewodniczącego ukraińskiego parlamentu Andrija Parubija. Wyrazili w nim swoje zaniepokojenie w związku z procedowaną w Werchownej Radzie nową ustawą o języku ukraińskim.

Pod listem podpisało się łącznie 19 deputowanych do PE, przede wszystkim Węgrzy z frakcji Fidesz-KDNP oraz ci, którzy są członkami mniejszości węgierskiej z krajów sąsiadujących z Węgrami i jako reprezentanci z tych państw zasiadają w Parlamencie Europejskim. Ponadto, swoje podpisy pod listem do Parubija złożyło po dwóch eurodeputowanych z Rumunii i Bułgarii.

5 października br. Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła w pierwszym czytaniu projekt ustawy o języku ukraińskim. Dokument ma zapewnić, że język ukraiński będzie w powszechnym użyciu w sferze publicznej. Za projektem ustawy „O zabezpieczeniu funkcjonowania języka ukraińskiego jako państwowego” głosowało 261 deputowanych. Projekt doczekał się już określenia „ustawa o totalnej ukrainizacji”. W kwestiach oświaty ustawa dubluje postanowienia innego kontrowersyjnego prawa, przyjętego w 2017 roku – ustawy o oświacie. Według projektu państwo ukraińskie gwarantuje swoim obywatelom prawo do uzyskania wykształcenia w języku ukraińskim na każdym szczeblu oświatowym. W przypadku mniejszości narodowych prawo nauki w językach mniejszości przysługuje tylko w klasach od 1 do 4 wraz z nauką języka państwowego. Ustawa narzuca też dominację języka ukraińskiego w innych sferach, np. w mediach czy w kulturze. Drugie czytanie projektu ustawy przewidziano na 6 listopada.

Czytaj więcej: Ukraiński parlament przyjął ustawę o języku ukraińskim. Nadchodzi „totalna ukrainizacja”?

W liście do przewodniczącego parlamentu Ukrainy europosłowie przywołali zobowiązania do respektowania praw mniejszości, jakich podjął się Kijów w umowach międzynarodowych. Zaproponowali przedstawienie projektu kontrowersyjnej ustawy Komisji Weneckiej do zaopiniowania, przed ostatecznym głosowaniem.

Równolegle Andrea Bocskor, węgierska eurodeputowana z Siedmiogrodu w Rumunii wysłała list do przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Antoniego Tajaniego. Zaznaczyła w nim, że jej zdaniem ustawa o języku ukraińskim narusza prawa mniejszości. Prosi też Brukselę o monitorowanie procesu legislacyjnego na Ukrainie i podjęcia kroków zmuszających Kijów do przestrzegania podstawowych praw człowieka, a także konsultowania nowych ustaw dotyczących mniejszości z organizacjami mniejszości etnicznych i z instytucjami międzynarodowymi.

https://kresy.pl/wydarzenia/europarlamentarzysci-z-europy-srodkowej-protestuja-przeciwko-ukrainskiej-ustawie-o-jezyku/
Tags: hongrie, politique, roumanie et moldavie, ukraine, union européenne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments