Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Żąda usunięcia lwów z Cmentarza Orląt, bryluje na polskich salonach – Ołeksandr Hanuszczyn [+ foto]Jak podawaliśmy, w czwartek Rada Obwodu Lwowskiego przyjęła oświadczenie, w którym zażądała usunięcia posągów lwów z Cmentarza Orląt Lwowskich. Ukraińscy deputowani uznali je za „symbol polskiej okupacji Lwowa” i twierdzili, że ustawiono je niezgodnie z prawem. Jednym z deputowanych, którzy poparli ten dokument był przewodniczący rady (polityk o randzie odpowiadającej marszałkowi polskiego województwa) – Ołeksandr Hanuszczyn.

Jak można dowiedzieć się z wyników głosowania opublikowanych na stronie Rady Obwodu Lwowskiego, wczorajsze oświadczenie zostało przyjęte jednogłośnie – poparło je wszystkich 45 deputowanych obecnych na sali – m.in. 14 deputowanych z Bloku Petra Poroszenki (urzędującego prezydenta Ukrainy), 7 z nacjonalistycznej Swobody, a nawet 4 z Samopomocy – partii mera Lwowa Andrija Sadowego. Poparł je również pozafrakcyjny Hanuszczyn. W głosowaniu nie wzięli udziału wszyscy deputowani Batkiwszczyny, których jest w radzie 9.

Przypomnijmy, że żądanie usunięcia historycznych posągów z lwowskiej nekropolii nie jest pierwszym antypolskim wystąpieniem przewodniczącego Hanuszczyna. W ubiegłym roku z jego inicjatywy na Przełęczy Wereckiej (obecnie na terytorium Ukrainy) powstało mauzoleum bojowników Siczy Karpackiej z tablicami bezpodstawnie oskarżającymi Polskę (oraz Węgry) o zbrodnię na 600 Ukraińcach. Polaków i Węgrów nazwano przy tej okazji „okupantami”, co wywołało oficjalny protest polskiego MSZ.

PRZECZYTAJ: Lwów: Ukraińcy żądają usunięcia Lwów z Cmentarza Orląt

Problem z „polską okupacją” nie przeszkadza jednak Ołeksandrowi Hanuszczynowi w uczestniczeniu w rozmaitych konferencjach i innych spotkaniach organizowanych lub współorganizowanych przez polskie władze, bądź przez nie wspieranych. Jego poglądy również nie wydają się przeszkadzać organizatorom takich imprez.

Jak można przekonać się z ogólnie dostępnych źródeł, Hanuszczyn w dniach 13-14. marca br. uczestniczył w XI Forum Europa–Ukraina organizowanym w Rzeszowie, gdzie jako gość specjalny wystąpił m.in. obok ministra inwestycji i rozwoju Jerzego Kwiecińskiego i marszałka województwa podkarpackiego Władysława Ortyla. Impreza współorganizowana przez województwo podkarpackie odbywała się pod honorowym patronatem Marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego.Hanuszczyna zaproszono także na Forum Ekonomiczne w Krynicy, gdzie 6. września br. wziął udział w panelu dyskusyjnym „Wspólne granice – wspólne cele. Międzyregionalne partnerstwo między Polską, Ukrainą, Rumunią i Mołdawią”. Polityk zamieścił w mediach społecznościowych zdjęcie identyfikatora z tej imprezy, na której widnieje m.in. logo partnera Forum – należącej do państwa firmy Orlen. Partnerem Forum Ekonomicznego w Krynicy był m.in. Senat RP i województwo małopolskie.Szef rady obwodu lwowskiego pojawił się również na wielkim Kongresie Inicjatyw Europy Wschodniej w dniach 24-25. września 2018 roku w Lublinie – imprezie zorganizowanej w ramach programu realizowanego przez miasto Lublin i samorząd województwa lubelskiego. Jak można dowiedzieć się ze strony Kongresu, był on współfinansowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych MSZ. Co ciekawe, ten ukraiński polityk nie ukrywający swojego uwielbienia dla ludobójczej OUN-UPA wziął tam udział w panelu pt. „Samorząd jako nośnik współczesnych wartości patriotycznych”. Także i tym razem Hanuszczyn nie omieszkał pochwalić się na Facebooku identyfikatorem z Kongresu, m.in. z logiem MSZ.Jak pisaliśmy, Ołeksandr Hanuszczyn twierdzi, iż różnice w ocenie historii pomiędzy Polską a Ukrainą nie muszą przeszkadzać dobrej współpracy międzyregionalnej. Najwyraźniej dotychczasowe doświadczenia w kontaktach z polskim establishmentem przekonały go, że nawet podniesienie ręki na polskie dziedzictwo na Kresach ujdzie mu na sucho.

Krzysztof Janiga

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/zada-usuniecia-lwow-z-cmentarza-orlat-bryluje-na-polskich-salonach-oleksandr-hanuszczyn-foto/
Tags: 2ème guerre mondiale, antipolonisme, kresy wshodnie, pologne, racisme et nazisme, ukraine
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments