Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

IPN sfinansuje wzniesienie pomnika Korfantego w WarszawieInstytut Pamięci Narodowej jako instytucja ustawowo powołana do upamiętniania historycznych wydarzeń, miejsc oraz postaci w dziejach walk i męczeństwa Narodu Polskiego, pokryje koszty budowy pomnika Wojciecha Korfantego w Warszawie. – poinformowano na stronie internetowej Instytutu.

Konkurs na pomnik Wojciecha Korfantego w Warszawie ogłoszony przez warszawski ratusz rozstrzygnięto w dniu 18. października br. Na konkurs nadesłano 11 przysłanych prac, z których żadnej nie wykluczono ze względów formalnych. Sąd Konkursowy przyznał pierwszą nagrodę i 40 tys. złotych rzeźbiarzowi Karolowi Badynie z krakowskiej „Pracowni Rzeźby Forma”. Jego pracę oceniono najlepiej, ze względu na „najwyższą atrakcyjność formy plastycznej, umiejętne wkomponowanie w otoczenie i dobrą ekspozycję w przestrzeni publicznej. Zdaniem członków Sądu Konkursowego kompozycja pomnika wyraźnie eksponuje postać Wojciecha Korfantego jako męża stanu”.

W skład Sądu Konkursowego wchodził m.in. dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN Adam Siwek.

Jak napisano na stronie IPN, publicznie, także w niektórych mediach, pojawiły się informacje „jakoby Państwo Polskie nie było zainteresowane wsparciem tej inicjatywy, a budowa pomnika musiała być finansowana ze zbiórek organizowanych przez śląskie samorządy”. W związku z tym Instytut postanowił sfinansować koszty budowy pomnika.

W opinii IPN realizacja tego upamiętnienia będzie jednym z najważniejszych i najbardziej oczekiwanych wydarzeń w ramach trwających obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Planowana lokalizacja pomnika to południowo-wschodnia strona skrzyżowania Al. Ujazdowskich z ul. Agrykola przed ogrodzeniem Ogrodu Botanicznego w Warszawie.

CZYTAJ TAKŻE: W Warszawie stanie pomnik Wojciecha Korfantego

Jak napisano na stronie warszawskiego Urzędu Miasta przy ogłoszeniu konkursu, Wojciech Korfanty jest jedną z najbardziej znaczących postaci dwudziestowiecznej historii Polski, jednym z współtwórców tworzącego się Państwa Polskiego. Zdaniem inicjatorów konkursu jego postać winna znaleźć godne miejsce obok Józefa Piłsudskiego, Ignacego Daszyńskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego czy Wincentego Witosa. Pomnik Korfantego w Warszawie, gdzie pracował i zmarł, ma przypominać o jego działalności, dzięki której część Górnego Śląska znalazła się w odrodzonej Rzeczypospolitej.

CZYTAJ TAKŻE: Mniejszość niemiecka zrównuje Wojciecha Korfantego z niemieckimi rewizjonistami

https://kresy.pl/wydarzenia/polska/ipn-sfinansuje-wzniesienie-pomnika-korfantego-w-warszawie/
Tags: politique, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments