Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Mińsk reaguje na zarzuty Klimkina dot. bezpieczeństwa Ukraińców na BiałorusiJest oficjalna odpowiedź białoruskiego na wypowiedź szefa resortu spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkina, o zagrożeniu dla obywateli Ukrainy przebywających na Białorusi.

Rzecznik białoruskiego MSZ Anatolij Głaz, skomentował oświadczenie ukraińskiego ministra spraw zagranicznych Pawło Klimkina, który w wywiadzie dla dziennika Rzeczpospolita powiedział, że pobyt  obywateli Ukrainy na terytorium Białorusi może być potencjalnie niebezpieczny, ponieważ działają tam rosyjskie struktury władzy. Według Klimkina Rosja jest obecna na Białorusi w sferze bezpieczeństwa.

„Nie ma sensu komentować tych bajek. Zapytajmy 160 tysięcy ukraińskich uchodźców, którzy w różnych czasach przybyli do naszego kraju, gdzie bezpieczniej jest im się żyje, studiuje i pracuje. Albo i 1,5 milionów ukraińskich obywateli, którzy odwiedzili tylko w tym roku. Myślę, że usłyszymy konkretną, jasną odpowiedź na postawione pytania”- powiedział rzecznik białoruskiego MSZ.

Przedstawiciel oficjalnego Mińska zarzucił ukraińskim kolegom, że przestroili swoje myślenie na kategorie wyłącznie wojskowe;

„Nie dalej jak wczoraj w Wiedniu malowali horrory o armadach czołgów, które atakują Ukrainę z terytorium Białorusi. Chociaż naszego kraju wielokrotnie powtarzał, że „okupować” Ukrainę może tylko armada białoruskich ciągników lub kombajnów – powiedział rzecznik podczas briefingu w Mińsku.

Dodajmy, że wymiana ciosów miedzy resortami dyplomacji odbywa się w przeddzień spotkania prezydentów Aleksandra Łukaszenki i Petra Poroszenki. 26 października w białoruskim Homlu odbędzie się I Forum regionów Białorusi i Ukrainy.

https://kresy24.pl/minsk-reaguje-na-zarzuty-klimkina-dot-bezpieczenstwa-ukraincow-na-bialorusi/

Tags: bélarus, politique, ukraine
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments