Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Lwów: zebrania z rodzicami w szkołach w związku z pogromami RomówWładze Lwowa zareagowały na powtarzające się napady na Romów przeprowadzając rozmowy wychowawcze z rodzicami uczniów lwowskich szkół.

We wtorek 26. czerwca w niemal stu szkołach we Lwowie przeprowadzono zebrania z rodzicami uczniów starszych klas, mające związek z serią pogromów Romów na Ukrainie, w tym napadem we Lwowie, w wyniku którego zginęła jedna osoba. – informuje portal zaxid.net.

Podczas zebrań nauczyciele i psychologowie prosili rodziców o zwrócenie baczniejszej uwagi na swoje dzieci oraz na ich zainteresowania. Na zebrania wezwano rodziców uczniów z klas 9-11.

Zwracamy ich uwagę na to, że są odpowiedzialni za swoje dzieci. Dlatego konieczne jest, aby rodzice sprawdzali, z kim ich synowie i córki komunikują się w sieciach społecznościowych, jakie strony przeglądają. – tłumaczyła kierownik zarządu oświaty lwowskiego ratusza Zoriana Dowhanik.

Jedną ze szkół, w których odbyło się spotkanie, była lwowska szkoła nr 36. Według informacji medialnych, to właśnie czworo uczniów tej szkoły było wśród nieletnich, którzy napadli na obozowisko Romów na ulicy Truskawieckiej.

Przypomnijmy, że od kwietnia br. na Ukrainie doszło do pięciu napadów na obozowiska Romów. Pierwsze cztery napady – 22. kwietnia w Kijowie, 23. maja w obwodzie tarnopolskim, 7. maja ponownie w Kijowie oraz 9 maja w obwodzie lwowskim – były bezkrwawe. Podczas nich niszczono jedynie mienie Romów i wyganiano ich z obozowisk. W wyniku ostatniego napadu, który miał miejsce we Lwowie na ulicy Truskawieckiej w nocy z soboty na niedzielę, od ciosów noża zginął jeden Rom a trzech zostało rannych, w tym 10-letnie dziecko. Sprawcami napadu okazali się uczniowie trzech lwowskich szkół, wszyscy niepełnoletni. Organizatorem tego pogromu był 20-latek. Wszyscy, w liczbie 10, trafili do aresztu tymczasowego na dwa miesiące. Adwokaci aresztowanych wyrazili zdziwienie surowością obranego środka zapobiegawczego, w związku z tym, że sprawcy są niepełnoletni i przedstawiono im tylko zarzut chuligaństwa.

Zaxid.net informował, że sprawcy należeli do organizacji „Trzeźwa i zła młodzież”, powiązanej z neonazistowskim ruchem Misanthropic Division.

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/lwow-zebrania-z-rodzicami-w-szkolach-w-zwiazku-z-pogromami-romow/
Tags: gitans, politique, racisme et nazisme, ukraine
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments