Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Przeor Jasnej Góry: nie będzie zakazu dla pielgrzymki narodowcówGospodarz Jasnej Góry odpowiedział na list liberałów domagających się podjęcia działań wobec V Pielgrzymki Środowisk Narodowych.

Jasna Góra jest otwarta dla wszystkich pielgrzymów, nie można ograniczać możliwości modlitwy, ale wymagany jest szacunek do tego miejsca i odpowiednie zachowanie – oświadczył przeor klasztoru na Jasnej Górze o. Marian Waligóra odpowiadając na list otwarty środowisk liberalnych, które sugerowały, by do sanktuarium nie wpuszczać Pielgrzymki Środowisk Narodowych.

Pragnę poinformować, że pielgrzymka – według naszych ustaleń z organizatorami – ma mieć wyłącznie charakter modlitewny, religijny, której centralnym wydarzeniem będzie msza św. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej, Królowej Polski. – napisał przeor w oświadczeniu dodając, że sanktuarium jest otwarte dla wszystkich pielgrzymów, o ile zachowują odpowiedni szacunek do miejsca świętego.

Jak pisze PAP, przeor uważa, że nauka Kościoła Katolickiego nie pozwala na ograniczanie możliwości modlitwy wiernych w sposób zasugerowany przez sygnatariuszy listu otwartego. Przypominał, że Jasna Góra jest wyjątkowym miejscem dla Polaków, tak ze względów religijnych jak i historycznych.

Oczekujemy od wszystkich uszanowania sakralności i powagi Jasnej Góry, która jest miejscem modlitwy milionów pielgrzymów, reprezentujących przekrój całego społeczeństwa. Wszelkie zachowania naruszające modlitewny charakter sanktuarium są niedopuszczalne – dodawał gospodarz Jasnej Góry.

Środowiska liberalne – kilka stowarzyszeń, w tym Obywatele RP, oraz kilkadziesiąt osób, m.in. Andrzej Celiński, Zbigniew Hołdys i prof. Magdalena Środa – opublikowały w internecie list otwarty, który według PAP 3. kwietnia br. trafił także do kancelarii klasztoru paulinów na Jasnej Górze. W liście protestowano przeciwko zaplanowanej na 14. kwietnia br. V Pielgrzymce Środowisk Narodowych na Jasną Górę. Jej organizatorami są Młodzież Wszechpolska, Obóz Narodowo-Radykalny i Ruch Narodowy. Według sygnatariuszy listu środowiska te propagują skrajny nacjonalizm niezgodny z nauką Kościoła. Domagano się od przeora klasztoru, by uniemożliwił głoszenie tych treści na terenie sanktuarium. Apelowano „by Klasztor Jasnogórski był miejscem wolnym od piewców nienawiści, ksenofobii i rasizmu”.

https://kresy.pl/wydarzenia/religia/przeor-jasnej-gory-nie-bedzie-zakazu-dla-pielgrzymki-narodowcow/
Tags: Католическая церковь, Политика, Польша
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments