Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Ukraińskie media: polski ksiądz dostał zakaz wjazdu na UkrainęUkraińskie media twierdzą, że ksiądz Wiesław Pęski został uznany przez ukraińskie władze za osobę niepożądaną.

Polski ksiądz Wiesław Pęski, proboszcz rzymskokatolickiej parafii Chrystusa Króla Wszechświata w Kijowie został uznany przez ukraińskie władze za persona non grata – informacja o tej treści ukazała się w piątek na ukraińskim portalu Religijna Prawda. Portal powołuje się na swoje źródła w Państwowej Służbie Granicznej Ukrainy. Przyczyną wydania mu zakazu wjazdu miały być jego „regularne antyukraińskie wypowiedzi”. Informacje tego portalu powtórzyły już inne ukraińskie media – m.in. portal religijny RISU oraz lwowski portal zaxid.net.

We wrześniu 2017 roku duchownego przeniesiono do Polski, potem kilka razy odwiedzał on Ukrainę. W lutym stał się on persona non grata – twierdzi Religijna Prawda.

Religijna Prawda opublikowała fragmenty pisma mającego być ekspertyzą wypowiedzi polskiego księdza. Według podawanych informacji miał on m.in. mówić, że Polacy na Ukrainie „są w niebezpieczeństwie i traktuje się ich jak obywateli trzeciej kategorii”. Jednak z zamieszczonego przez portal filmu wynika, że wypowiedź księdza odnosiła się do epoki komunizmu. Kiedy indziej ksiądz miał twierdzić, że „w niektórych ukraińskich podręcznikach znajdują się nawoływania do zniszczenia Polaków z powodu ich przynależności etnicznej”.

Jak twierdzi Religijna Prawda, w związku z częstymi „nietolerancyjnymi i antyukraińskimi wypowiedziami, wpływającymi negatywnie na ukraińsko-polskie stosunki” specjaliści rekomendowali państwowym organom „ograniczenie przebywania na terytorium Ukrainy o. Wiesława Pęskiego”.

Kresom.pl udało się uzyskać komentarz jednego z polskich duchownych pracujących na Ukrainie, proszącego o zachowanie anonimowości, na temat doniesień Religijnej Prawdy. Duchowny zwrócił uwagę, że publikacja ukazała się na mało znanym portalu. Dokumenty, na które powołuje się ten portal są przedstawione w taki sposób, że uniemożliwiono zidentyfikowanie ich autorów. Wątpliwości budzą także rzekome „antyukraińskie” wypowiedzi o. Pęskiego wspomniane w tekście. Zdaniem tego duchownego sprawa może być prowokacją i próbą zaszkodzenia polskiemu księdzu.

CZYTAJ TAKŻE: Zdzisław Koguciuk dla Kresów.pl: zabroniono mi odwiedzania grobów rodziny zamordowanej przez OUN-UPA

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/ukrainskie-media-polski-ksiadz-dostal-zakaz-wjazdu-na-ukraine/
Tags: Католическая церковь, Политика, Польша, Украина
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments