Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Turcy zajmują Afrin [+video/+foto]Zdjęcia i nagrania jakie pojawiają się w internecie, kolejne media interpretują jako dowód, że siły armii tureckiej i jej sprzymierzeńcy są już w Afrin.

Publikowane zdjęcia i nagrania mają potwierdzać, że dwa miesiące po rozpoczęciu przez Turków ofensywy przeciw kontrolowanej przez Kurdów enklawie w północno-zachodniej Turcji, jej główny ośrodek został zdobyty. Według różnych źródeł oddziały tureckiej armii i jej miejscowi sprzymierzeńcy opanowali już całe miast Afrin lub tylko jego część. „Centrum miasta Afrin jest pod kontrolą tureckiej armii i Wolnej Armii Syrii” – kurdyjsko-iracki portal Rudaw.net cytuje komunikat tureckiego sztabu. Turcy twierdzą, że żołnierze przystąpili już do rozminowania terenu miasta, z którego wycofały się kurdyjskie Ludowe Oddziały Obrony (YPG).

Portal ten publikuje też fotografie charakterystycznych miejsc w Afrin, na których widać pro-tureckich bojowników. Jedno z nich przedstawia ich stojących przy obalonym posągu Kawy – bohatera kurdyjskich legend, jaki znajdował się w Afrin. Podpalają też proporzec oddziałów YPG. Po sobotnich walkach, w niedzielę siły tureckie i ich sprzymierzeńcy łatwo opanowały centrum miasta. Według portalu Al Masdar News YPG wycofały się z Afrin.

Prezydent Turcji, Recep Tayyip Erdogan zapewnił, że misją tureckiej armii jest „uratowanie [Afrin] od opresji terroryzmu”. Ankara kwalifikuje bowiem kurdyjskie YPG jako organizację terrorystyczną. „Gratuluję mieszkańcom Afrin” – powiedział Erdogan w czasie niedzielnego wystąpienia w miejscowości Canakkale.


https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/bliski-wschod/turcy-zajmuja-afrin-video-foto/
Tags: #afrin, #ÇanakkaleGeçilmez, Ближний Восток, Политика, Турция
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments