Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

17 marca w Historii Kresów


Czesław

1916 – w Wilnie urodził się Czesław Wołłejko – wybitny aktor, jeden z czołowych amantów polskiego kina i teatru.

Pochodził z artystycznej rodziny – jego ojciec był tancerzem. Na scenie teatralnej aktor zadebiutował jesienią 1939 roku w Grodnie w sztuce “Panna Maliczewska”. W 1940 r. ukończył Studio Aktorskie przy ówczesnym Teatrze Polskim w Białymstoku.

W czasie wojny Czesław Wołłejko z żoną Haliną Czengery mieszkał w Grodnie, pracując jako kelner w restauracji „Lux”. Po wojnie pracował w teatrach Białegostoku, Lublina, Łodzi i Poznania, potem występował i reżyserował na scenach warszawskich – w Teatrze Polskim, Współczesnym, Klasycznym i Ateneum, a także w Teatrze Wojska Polskiego w Łodzi i Teatrze Polskim w Poznaniu.

W filmie debiutował w 1951 roku rolą Fryderyka Chopina w „Młodości Chopina”. Pamiętamy go także ze „Stawki większej niż życie”, „Przygód Pana Michała”, „Lalki”, „Rodziny Połanieckich”, „Najdłuższej wojny nowoczesnej Europy” i wielu innych filmów.

Czesław Wołłejko to ojciec dwóch aktorek – Magdaleny i Jolanty Wołłejko.  Zmarł w 1987 r.

1807 – w Radziwoniszkach koło Lidy zmarł Daniel Kazimierz – polski pijar, filozof, nauczyciel, profesor filozofii . Urodzony w 1738 r. w Dokudowie koło Lidy.

1826 – zmarł Józef Maksymilian – polski pisarz, badacz literatury i działacz kulturalny epoki Oświecenia, założyciel Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Lwowie w 1817 r., któremu przekazał wielki księgozbiór. Był autorem monografii historyczno-literackich, powiastek filozoficznych, przekładów literatury antycznej. Urodzony w 1748 r.

1863: wygrana powstańców w bitwie pod Chrobrzem.

1865 – w Telszach na Żmudzi urodził się Gabriel – polski polityk, minister spraw zagranicznych, pierwszy . Zabity w zamachu w 1922 r.

1917 – we Lwowie zmarł Józef Nusbaum-Hilarowicz – polski zoolog, profesor Uniwersytetu Lwowskiego, ewolucjonista i propagator idei ewolucji, twórca lwowskiej szkoły zoologicznej. Został pochowany na Cmentarzu Łyczakowskim. Urodzony w 1859 r. Przeczytaj artykuł „Józef Nusbaum-Hilarowicz – niezwykły uczony z niezwykłej rodziny”.

1917 – zmarł Marian Raciborski – polski botanik, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Lwowskiego. Zorganizował Instytut Biologiczno – Botaniczny na lwowskim uniwersytecie. Część zbiorów Raciborskiego zakupiło Przyrodnicze im. Dzieduszyckich we Lwowie. Urodzony w 1863 r.

1931 – w Łucku urodził się Eugeniusz Robaczewski – polski aktor. Zmarł w 2003 r.

https://kresy24.pl/17-marca-w-historii-kresow/

Tags: kresy wshodnie, Политика, Польша
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments