Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Ukrainiec zrywa biało-czerwone wstążki ze zniczy na lwowskim cmentarzu [+ video]Telewizja NTA opublikowała materiał, na którym widać, jak Ukrainiec Jurij Olchowycz-Nowosadiuk zrywa ze zniczy wstążki w barwach polskiej flagi.

Znicze z biało-czerwonymi wstążkami na niepolskich grobach na Cmentarzu Janowskim oburzyły mieszkańca Lwowa Jurija Olchowycza-Nowosadiuka. – wynika z materiału, który ukazał się na antenie nadającej ze Lwowa telewizji NTA. Ukrainiec demonstracyjnie pozrywał ze zniczy wstążki w kolorach polskiej flagi.

„Krewni przewracają się w grobach” – mówił Olchowycz-Nowosadiuk ściągając biało-czerwone wstążki ze zniczy na grobie swoich krewnych na Cmentarzu Janowskim we Lwowie. Jak podaje NTA w materiale dostępnym od wtorku na kanale YouTube, „mężczyzna w niedzielę przyszedł na cmentarz i nie uwierzył własnym oczom – na każdym grobie flaga sąsiedniego kraju”.

„Może ktoś przyszedł zapalić świeczkę, nie jestem przeciwko temu.” – mówił przed kamerami Olchowycz-Nowosadiuk. – „Ale po co polska flaga? U mnie wszyscy są Ukraińcami. Ja to odbieram po prostu jak prowokację” – dodawał. Według niego ten, kto zapalał znicze z elementami polskiej flagi, chciał pokazać, że „tu jest Polska”.

NTA twierdzi, że takie znicze były zapalone nie tylko na grobach rodziny Olchowycza-Nowosadiuka, ale także w miejscach, gdzie pochowano Polaków, Ukraińców, Żydów i Rosjan. Na filmie widać, jak bohater materiału chodzi po cmentarzu i zrywa polskie wstążki ze zniczy. Jak powiedziano, ma zamiar odnieść je do polskiego konsulatu. Według ustaleń NTA znicze zapaliła na grobach polska młodzież.W materiale NTA sprawę skomentował Mychajło Hałuszczak, działacz nacjonalistycznej Swobody, znany m.in. z organizowania antypolskich pikiet podczas uroczystości ku czci pomordowanych Polaków w Hucie Pieniackiej. Według Hałuszczaka Polacy za pomocą biało-czerwonych elementów chcą „zaznaczać swoje terytorium”. Jego zdaniem podobna sytuacja miała miejsce na wschodzie Ukrainy, gdzie zaczęło się od niewielkich rosyjskich upamiętnień a skończyło na utracie Krymu.

CZYTAJ TAKŻE: Eksplozja na Cmentarzu Orląt we Lwowie [+FOTO]

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/ukrainiec-zrywa-bialo-czerwone-wstazki-ze-zniczy-na-lwowskim-cmentarzu-video/
Tags: kresy wshodnie, Нацизм и расизм, Политика, Польша, Украина
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments