Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

MSZ domaga się od Ukrainy wyjaśnień w sprawie wybuchu na Cmentarzu OrlątMinisterstwo Spraw Zagranicznych RP jest zaniepokojone eksplozją ładunku wybuchowego na terenie Cmentarza Orląt we Lwowie.

Nieznany osobnik wrzucił na teren Cmentarza Orląt ładunek wybuchowy, który eksplodował na jego terenie. Do zdarzenia doszło we wtorek około godziny 21. Świadkiem zdarzenia był jeden z ochroniarzy. „Ministerstwo Sprawa Zagranicznych RP wyraża głębokie zaniepokojenie” – można przeczytać w oświadczeniu resortu. MSZ przypomina, że jest to kolejny antypolski incydent z użyciem materiałów wybuchowych do którego doszło na zachodniej Ukrainie w ostatnich miesiącach”.

W komunikacie MSZ potępiło zdetonowanie ładunku. Nasza dyplomacja oczekuje, że „czynności podjęte przez odpowiednie służby ukraińskie doprowadzą do szybkiego wyjaśnienia okoliczności zdarzenia i ustalenia i ukarania jego sprawców”. Jednocześnie wyrażona została nadzieja, że władze Ukrainy „zapewnią należytą ochronę polskim miejscom pamięci ofiar wojny i represji politycznych”.

Powtarzające się incydenty skłoniły jednak MSZ do sformułowania ostrzeżenia do obywateli Polski. „Ze względu na nieprzewidywalną sytuację dotyczącą bezpieczeństwa w miejscach publicznych Ministerstwo przypomina, że na całym terytorium Ukrainy zalecane jest zachowanie szczególnej ostrożności” – można przeczytać w komunikacie Biura Prasowego resortu. MSZ radzi też by śledzić kolejne publikowane przez nie komunikaty dotyczące sytuacji na Ukrainie.

We Lwowie doszło na początku marca do manifestacji zorganizowanej przez ukraińskich nacjonalistów pod hasłem „Miasto Lwów nie dla polskich panów”. Manifestację zorganizowano by uczcić rocznicę śmierci Romana Szuchewycza, dowódcę UPA bezpośrednio odpowiedzialnego za zorganizowanie ludobójstwa Polaków na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. Rok temu Konsulat Generalny RP w Łucku został ostrzelany z granatnika.

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/msz-domaga-sie-od-ukrainy-wyjasnien-w-sprawie-wybuchu-na-cmentarzu-orlat/
Tags: kresy wshodnie, Нацизм и расизм, Политика, Польша, Украина
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments