Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Filia polskiego uniwersytetu w Wilnie zostanie wyremontowana i rozbudowanaNa remont i rozbudowę polskiej uczelni w Wilnie znaleziono w sumie prawie 24 mln złotych.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczy blisko 19 mln złotych na dofinansowanie wileńskiego wydziału Uniwersytetu w Białymstoku – poinformowało w środę MNiSzW.

Wicepremier Jarosław Gowin podpisał dzisiaj umowę pomiędzy MNiSW a Uniwersytetem w Białymstoku w sprawie dofinansowania przebudowy i rozbudowy budynku Wydziału Ekonomiczno-Informatycznego UwB w Wilnie. Planowane łączne dofinansowanie inwestycji przez ministerstwo wyniesie prawie 19 mln złotych. Wkład własny uczelni sięgnie 4,7 mln złotych.

Wzięliście państwo na siebie ciężar realizacji misji, która powinna spoczywać na całym polskim państwie. Tą misją jest podtrzymywanie polskości na terytorium Litwy, budowa inteligenckich, intelektualnych, profesjonalnych elit polskich. – mówił dzisiaj wicepremier Gowin.

Wydział zamiejscowy UwB w Wilnie istnieje od 2007 roku. Celem powołania placówki było umożliwienie kształcenia się polskiej młodzieży w języku polskim. Jednak z powodu złego stanu budynku uczelni, zajęcia odbywały się w wynajmowanych pomieszczeniach w różnych miejscach miasta, co było niewygodne i wiązało się z dodatkowymi kosztami.

Jak podaje MNiSzW, wileńska filia Uniwersytetu w Białymstoku była nie tylko pierwszym zagranicznym wydziałem utworzonym przez polską uczelnię, ale także pierwszą filią uczelni zagranicznej na Litwie. Uczelnię opuściło do tej pory 600 absolwentów, a obecnie kształci się na niej 293 studentów. Można na niej studiować na trzech kierunkach licencjackich – ekonomię, informatykę i europeistykę. Od 2014 roku uruchomiono także studia II stopnia na kierunku ekonomicznym.

CZYTAJ TAKŻE: Gaude Mater w Wilnie

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/litwa/filia-polskiego-uniwersytetu-w-wilnie-zostanie-wyremontowana-i-rozbudowana/
Tags: Литва, Польша
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments