Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Eksplozja na Cmentarzu Orląt we Lwowie [+ foto]Nieznany sprawca wrzucił ładunek wybuchowy na teren Cmentarza Łyczakowskiego w pobliżu grobów polskich obrońców Lwowa.

We wtorek po godzinie 21. lokalnego czasu w pobliżu grobów polskich żołnierzy na Cmentarzu Obrońców Lwowa (popularnym Cmentarzu Orląt) we Lwowie doszło do wybuchu, w rezultacie którego na trawniku utworzył się lej o średnicy 30 centymetrów – podał portal zaxid.net.

Jak wynika z komunikatu opublikowanego na facebookowej stronie „gorącej linii” Lwowa, na którą powołał się portal, eksplodował przedmiot wrzucony na teren cmentarza zza muru. Dyrekcja Cmentarza Łyczakowskiego (w skład którego wchodzi Cmentarz Orląt) twierdziła, że nie doszło do uszkodzenia nagrobków. Według ukraińskiej policji także nikt nie został poszkodowany.

Według słów ochroniarza do wybuchu doszło 15 metrów od pomieszczeń gospodarczych. Wygląda na to, że na trawnik zza muru ktoś wrzucił nieustalony przedmiot. Na miejscu już pracują eksperci. Od wybuchu utworzyła się jamka o średnicy 30 centymetrów. – cytuje słowa dyrektora Muzeum Cmentarz Łyczakowski Mychajły Nahaja portal zaxid.net.

Po wybuchu czynności śledcze na cmentarzu przeprowadzali funkcjonariusze policji i pirotechnicy. Według portalu Varta1, który powołuje się na władze obwodu lwowskiego, prace śledczych na miejscu zdarzenia trwały od godziny 21:50 do 4:18 rano, a eksplodował prawdopodobnie granat RGD-5.

img alt="" class="avia_image " height="525" itemprop="thumbnailUrl" src='https://kresy.pl/wp-content/uploads/2018/03/wybuch1.jpg' title="Źr. Varta1" width="700" />

Przypomnijmy, że także wczoraj podano, iż według nieoficjalnych informacji w tym roku nie dojdzie do generalnego remontu Cmentarza Orląt Lwowskich, pomimo tego, że w środki na ten cel zostały zabezpieczone w budżecie, a koncepcja przebudowy została zatwierdzona. Stacja RMF FM, powołując się na nieoficjalne ustalenia, poinformowała, że powodem takiej sytuacji są napięte relacje polsko-ukraińskie, która rzutuje na wzajemne kontakty. Z tego względu strona polska, nie chcąc dodatkowo drażnić Ukrainy, zdecydowała się nie występować o zgodę na przebudowę. Ograniczono się jedynie do „remontu kosmetycznego”, czyli uzupełnienia odpadających tynków i malowania, do czego potrzebna jest zgoda tylko miejskiego konserwatora.

CZYTAJ TAKŻE: Ukraińscy śledczy potwierdzają: pomnik w Hucie Pieniackiej wysadzono w powietrze

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/eksplozja-granatu-na-cmentarzu-orlat-we-lwowie-foto/
Tags: kresy wshodnie, Нацизм и расизм, Политика, Польша, Украина
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments