Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Czaputowicz skomentował słowa ambasador Izraela: „trzeba tonować wypowiedzi”Minister Czaputowicz przebywający z wizytą w Macedonii nie uniknął pytań o spór związany z ustawą o IPN.

Przedstawiciele Polski i Izraela powinni raczej tonować wypowiedzi oraz szukać koncyliacyjnego języka w sprawach wzajemnych relacji – w ten sposób minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz skomentował czwartkową wypowiedź ambasador Izraela w Polsce Anny Azari.

Dziennikarze towarzyszący dzisiaj Czaputowiczowi podczas wizyty w Macedonii prosili szefa polskiej dyplomacji o skomentowanie słów Azari podczas obchodów 50. rocznicy wydarzeń Marca’68. Ambasador Izraela powiedziała wówczas: „Przez ostatnie półtora miesiąca już wiem, jak łatwo w Polsce obudzić i przywołać wszystkie demony antysemickie – nawet kiedy w kraju prawie nie ma Żydów.

CZYTAJ TAKŻE: Gadowski: Izraelska ambasador urządziła hucpę

Minister Czaputowicz jest jednak zdania, że komentarze w Izraelu na temat Polski zmieniają się na lepsze. „W większości wypadków ma to miejsce, bo widać komentarze, także w prasie izraelskiej, bardziej wyważone niż na początku tego konfliktu, czemu służyła wizyta [w Izraelu – red.] grupy roboczej pod kierunkiem pana ministra Bartosza Cichockiego” – mówił szef polskiej dyplomacji.

Jacek Czaputowicz powiedział także dziennikarzom, że termin kolejnego spotkania zespołów ds. „dialogu prawno-historycznego” między Polską a Izraelem nie został jeszcze ustalony.

Przypomnijmy, że w styczniu br. w czasie swojego wystąpienia podczas obchodów 73. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego w Auschwitz Azari twierdziła, że ustawę o IPN zakazująca obciążania narodu polskiego odpowiedzialnością za ludobójstwo Żydów w czasie drugiej wojny światowej, w Izraelu „traktuje się jak niemożliwość powiedzenia prawdy o zagładzie, wszyscy są oburzeni” mimo, że „Izrael też rozumie kto budował Auschwitz i inne obozy i wszyscy wiedzą, że to nie byli Polacy”. Azari domagała się przy tym „żeby zrobić jakąś zmianę w tej nowelizacji”.

https://kresy.pl/wydarzenia/polityka/czaputowicz-skomentowal-slowa-ambasador-izraela-trzeba-tonowac-wypowiedzi/

Tags: 2 Мировая война, Политика, Польша, ארץ ישראל
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments