Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Prezydent Duda: Stanowienie naszego prawa jest kwestią polskiej suwerenności„Szczerze mówiąc, byłbym zdziwiony, gdyby nasze strategiczne relacje ze Stanami Zjednoczonymi uległy pogorszeniu w związku z jednym przepisem”- powiedział prezydent Andrzej Duda w wywiadzie dla „Dziennika Gazety Prawnej”.

Prezydent w trakcie wywiady był pytany o reperkusje dla stosunków polsko-amerykańskich jakie wywołała nowelizacja ustawy o IPN. „Minister Szczerski poleciał kilka dni temu do USA i prowadzi rozmowy. Konsultowaliśmy się wczoraj telefonicznie i muszę powiedzieć, że to, co można przeczytać i usłyszeć w mediach, a to, co relacjonował mi minister Szczerski po swoich spotkaniach, to dwa różne światy. Miał normalne rozmowy i przedstawiciele Białego Domu zaprzeczają jakimkolwiek ograniczeniom relacji na jakimkolwiek szczeblu. Szczerze mówiąc, byłbym zdziwiony, gdyby nasze strategiczne relacje ze Stanami Zjednoczonymi uległy pogorszeniu w związku z jednym przepisem” – powiedział prezydent Duda.

Przypomniał, że nikt ze strony amerykańskiej, ani prezydent Donald Trump, ani sekretarz stanu Rex Tillerson, nie poruszał kwestii ustawy o IPN podczas rozmów z nim.

„Donald Trump powtarza, że obowiązkiem każdego prezydenta jest dbać przede wszystkim o interesy swojego państwa i społeczeństwa. Dwukrotnie to mówił w mojej obecności. To naturalne, że my, polskie władze, chcemy chronić Polskę przed szkalowaniem. Że żądamy respektowania prawdy historycznej, w tym uczciwej terminologii. To jest dbanie o polską rację stanu. Po to nas wybrano. Jeśli ktoś w Ameryce się temu dziwi, przypomnę, że stanowienie naszego prawa jest kwestią polskiej suwerenności. Nikt nie będzie nam tego dyktował. Nie pozwolę oczerniać dobrego imienia Polski. W czasie drugiej wojny światowej zginęły 3 mln Polaków narodowości żydowskiej, ale zginęły też ponad 2 mln Polaków narodowości polskiej. Za pomoc Żydom groziła kara śmierci” – podkreślił Duda.

Prezydent przyznał jednak, że w imię dobrych relacji z USA i Izraelem skierował ustawę o IPN do Trybunału Konstytucyjnego, jednocześnie podkreślając „nikt z zagranicy nie może nam dyktować, czy wolno Polakom bronić się przed szkalowaniem. Na tym polega suwerenność”.

Duda przyznał, że sam miał wątpliwości co do kształtu ustawy. „Mnie istotnie zaskoczyło nagłe pojawienie się ustawy, a potem tempo prac nad nią. Ale nie są to uwagi do treści ustawy, ale sposobu procedowania. Trudno mi zrozumieć, co motywowało ustawodawców do takiego sposobu działania” – stwierdził prezydent.

Wyraził zdanie, że „źle się stało, że ta ustawa została przyjęta w tym właśnie momencie i w takiej formie”. Między innymi dlatego, że w trakcie kampanii wyborczej w Izraelu, Holokaust bywa rozgrywany politycznie, ocenił Duda.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Kompleks Izraela

https://kresy.pl/wydarzenia/prezydent-duda-stanowienie-naszego-prawa-jest-kwestia-polskiej-suwerennosci/
Tags: 2 Мировая война, Политика, Польша, США, ארץ ישראל
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments