Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

W Wielkiej Brytanii zdewastowano groby polskich żołnierzyNieznani sprawcy wyrwali i połamali krzyże oraz poniszczyli tabliczki na grobach polskich żołnierzy w Evesham.

Wandale zdewastowali nagrobki polskich żołnierzy z czasów II wojny światowej na cmentarzu w Evesham w hrabstwie Worcestershire w Wielkiej Brytanii. O sprawie jako pierwszy poinformował twitterowy profil British Poles.

Wiele grobów Polaków i polskich żołnierzy zostało zdewastowanych na cmentarzu w Evesham w hrabstwie Worcestershire. Sprawcy są nieznani. To smutny dzień dla naszej społeczności. – napisano w niedzielę na twitterowym profilu British Poles.

Chuligani wyrwali i połamali krzyże, poniszczono także tablice nagrobne. Zamazano także napis na tabliczce wzywający do poszanowania grobów.

„Jestem absolutnie oburzony tą dewastacją grobów” – powiedział dziennikowi Daily Mail Nigel Huddlestone, członek Izby Gmin z okręgu Mid Worcestershire. – „Polacy byli naszymi sojusznikami podczas II wojny światowej i są naszymi przyjaciółmi i sąsiadami dzisiaj. Mam nadzieję, że sprawcy zostaną szybko pociągnięci do odpowiedzialności” – dodawał.

Profil British Poles poinformował także, że na sobotę 17. marca zaplanowano wspólną z Brytyjczykami akcję sprzątania i odnowienia zdewastowanego cmentarza.

Na cmentarzu w Evesham spoczywa 122 Polaków, którzy podczas II wojny światowej służyli w Polskich Siłach Zbrojnych. Po wojnie mieszkali oni w koszarach w pobliskich Nortwick Park i Springhill.

CZYTAJ TAKŻE: Polacy największą mniejszością narodową w Wielkiej Brytanii

https://kresy.pl/wydarzenia/spoleczenstwo/w-wielkiej-brytanii-zdewastowano-groby-polskich-zolnierzy/
Tags: 2 Мировая война, Великобритания, Политика, Польша
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments