Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Kosowski sąd uniewinnił wicepremiera kraju z zarzutu zbrodni wojennychKosowski wicepremiera Fatmir Limaj, były dowódca Wyzwoleńczej Armii Kosowa (UCK), był oskarżany o popełnienie zbrodni wojennych w 1998 roku.

Sąd w Gjakovie orzekł, że prokuratura nie udowodniła winy Limaja. Oskarżono go w 2016 roku o nie zapobiegnięcie śmierci dwóch Albańczyków, a także, że pomimo wiedzy o zbrodni nie podjął działań zmierzających do ustalenia sprawców i nie zgłosił jej do właściwych organów.

Według obrońcy Limaja prokuratura „selektywnie wybierała dowody”, co „jest sprzeczne z zasadą rzetelnego procesu sądowego”.

Kosowski wicepremier już wcześniej, w 2012 roku, został uniewinniony przez sąd w Prisztinie od zarzutu popełnienia zbrodni wojennych. Uznano wtedy, że brakuje dostatecznych dowodów na jego współudział w zabijaniu i torturowaniu Serbów oraz Albańczyków w momencie, kiedy główny świadek oskarżenia popełnił samobójstwo.

ZOBACZ TAKŻE: Serbski polityk z Kosowa zamordowany w zamachu

Z kolei w 2015 roku międzynarodowy trybunał ds. zbrodni w dawnej Jugosławii uniewinnił Limaja od podobnych zarzutów. Wtedy kosowski wicepremier był oskarżony o zbrodnie popełnione w 1998 roku w obozie Lapusznik na wschodzie Kosowa.

W chwili obecnej Limaj jest wicepremierem w rządzie Ramusha Haradinaja, przywódcą ugrupowania Inicjatywa na rzecz Kosowa (NISMA) – partii utworzonej w 2014 roku w wyniku rozłamu w Demokratycznej Partii Kosowa (PDK), będącej polityczną następczynią UCK.

Kosowo oddzieliło się od Serbii w 2008 r. Niepodległość Kosowa uznaje 115 krajów, w tym 23 członków UE wraz z Polską.

https://kresy.pl/wydarzenia/kosowski-sad-uniewinnil-wicepremiera-kraju-z-zarzutu-zbrodni-wojennych/
Tags: Евросоюз, Политика
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments