Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Finowie zanotowali rekordową liczbę rosyjskich samolotów nad BałtykiemGłówny dowódca fińskich sił zbrojnych gen. Jarmo Lindberg cytowany w Lannen Media poinformował, że w 2017 roku zanotowano trzykrotnie więcej rosyjskich samolotów nad Bałtykiem niż w 2012 roku.

Nad Bałtykiem wciąż można obserwować „ciemne loty” – podały dzienniki należące do fińskiego koncernu Lannen Media, cytując gen. Jarmo Lindberga. Uważa on, że to rosyjskie samoloty które przelatują bez planów lotów czy kontaktu z kontrolą ruchu powietrznego oraz z wyłączonymi transponderami.

2017 r. był rekordowy, jeśli chodzi o liczbę rosyjskich lotów wojskowych nad Bałtykiem. Wcześnie ich najwyższą liczbę zanotowano w 2014 r., kiedy Rosja zaanektowała Krym.

Zdaniem Lindberga, sytuacja ta nie jest bezpośrednim zagrożeniem militarnym dla kraju, chociaż aktywność Rosji w bliskim sąsiedztwie Finlandii jest zwiększona. Podkreślił, że Moskwa nie podjęła żadnych działań wojskowych, które byłyby takim zagrożeniem.

ZOBACZ TAKŻE: Myśliwce NATO przejęły w pobliżu Estonii trzy rosyjskie samoloty

Pomimo, że Rosja wykazuje największą aktywność nad Bałtykiem, to aktywne są również wszystkie inne państwa regionu. Lindberg dodał, że wydarzenia z 2014 r. wywołały „efekt domina”. Przypomniał o dodatkowych oddziałach NATO w krajach bałtyckich oraz amerykańskim programie „The European Reassurance Initiative”, który oznaczał zwiększenie obecności USA w Europie po rosyjskiej aneksji Krymu.

Generał przypomniał, że aktualnie wojska NATO przebywają w regionie w ramach „Europejskiej Inicjatywy Odstraszania” (EDI European Deterrence Initiative), na której budżet wynosi obecnie 6,5 mld dolarów.

Finlandia chce zmniejszenia liczby incydentów związanych z przelotami maszyn wojskowych, które wpływają na bezpieczeństwo lotów cywilnych. W 2016 r. prezydent Sauli Niinisto wyszedł do Władimira Putina z propozycją, wedle której w regionie Bałtyku wszystkie samoloty latały z włączonymi transponderami. Plan Niinisto zakładał jednocześnie zmniejszenie napięcia na linii Rosja-NATO, oraz niepewności w krajach bałtyckich po rosyjskiej aneksji Krymu.

Sprawa bezpieczeństwa lotów nad Bałtykiem była omawiana również w trakcie spotkania prezydentów Finlandii i Rosji latem 2017 r. Rosjanie podkreślają, że samoloty NATO również powinny latać z włączonymi transponderami, a sprawa ta powinna zostać omówiona na posiedzeniu Rady NATO-Rosja.

https://kresy.pl/wydarzenia/finowie-zanotowali-rekordowa-liczbe-rosyjskich-samolotow-nad-baltykiem/
Tags: Империя Зла, Оборона, Финляндия
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments