Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

SBU: udaremniliśmy zamach na prezydenta [+ wideo]Wołodymyr Ruban, szef ukraińskiej organizacji „Korpus Oficerów na rzecz wymiany jeńców” został zatrzymany wczoraj w Donbasie, w części kontrolowanej przez siły ukraińskie. Sąd na wniosek prokuratury wojskowej sąd w Kijowie zgodził się na aresztowanie mężczyzny na minimum 60 dni. Decyzja uprawomocni się za 5 dni.

Rozprawa została utajniona. Do mediów, jak dotąd, dostają się szczątkowe informacje i komunikaty prokuratury i Służby Bezpieczeństwa Ukrainy.

Wiadomo, że Wołodymyr Ruban został zatrzymany przez prowadząc samochód, jak się okazało, pełen broni. Miało to miejsce w czwartek przy linii rozejmu z tzw. Doniecką Republiką Ludową, w okolicach punktu kontrolnego w Majorsku. Prokuratura twierdzi, że próbował przemycić duży arsenał broni z terenów okupowanych przez Rosjan.  Ruban nie przyznaje się do winy, twierdzi że był pewien, że przewozi meble i nie wiedział, że jest w nich schowana broń. Ujawniono film z zatrzymania:Ruban został oskarżony o udział w przygotowywaniu aktu terrorystycznego i nielegalne posiadanie broni. Poza tym, jak podaje ukraińska agencja UNIAN, jest podejrzany o udział w przygotowywaniu zamachu na prezydenta Ukrainy i innych wysokich rangą polityków ukraińskich. Miałoby to doprowadzić do chaosu w kraju.SBU przeszukała także mieszkanie zatrzymanego.

Podczas rozprawy Rubana w sądzie pojawiła się, by wyrazić dla niego poparcie, Nadia , która jak wiadomo, została ujęta w Donbasie i wywieziona do Rosji, oskarżona w pokazowym procesie o zbrodnie wojenne i skazana na 22 lata łagru. Ostatecznie została zwolniona wiosną 2016 roku, po dwóch latach od zatrzymania, w ramach wymiany za oficerów GRU.

Ruban miał rzeczywiście duży udział w doprowadzeniu do wymiany wielu jeńców między oboma stronami konfliktu. Z drugiej strony, jak piszą ukraińskie media, przed wojną był powiązany z oskarżonym o zdradę byłym prezydentem Wiktorem Janukowyczem i jego Partią Regionów.https://kresy24.pl/sbu-udaremnilismy-zamach-na-prezydenta-wideo/
Tags: Империя Зла, Интервенция и оккупация, Политика, Украина
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments