Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Macierewicz: Rosjanie ukryli ważny rejestrator z Tu-154M, mamy na to dowodyAntoni Macierewicz, który obecnie stoi na czele sejmowej podkomisji smoleńskiej twierdzi, że jego zespół dysponuje dowodami na to, że Rosjanie ukryli rejestrator zapisujący parametry lotu do Smoleńska, którego nie da się sfałszować.

W piątek były szef MON, a obecnie szef podkomisji smoleńskiej Antoni Macierewicz poinformował, że eksperci jego podkomisji odnaleźli „jeden z najważniejszych materialnych dowodów przebiegu wydarzeń” katastrofy w Smoleńsku. Zaznaczył, że chodzi o rejestrator lotu KZ-63, rejestrujący analogowo informacje dotyczące parametrów lotu za pomocą specjalnego rysika. Macierewicz dodał, że zapisów tego rodzaju rejestratora nie da się sfałszować.

– Mamy materialny dowód na to, że Rosjanie ukryli element świadczący o przebiegu wydarzeń, zapisujący parametry lotu, którego nie można było sfałszować. Dowód ten został przez Rosjan ukryty, po to by nie można go było zbadać – uważa były minister obrony. Dodał, że elementy rejestratora KZ-63 są widoczne na zdjęciach z miejsca katastrofy w Smoleńsku, podobnie jak pomarańczowy bęben zawierający zapis paramentów lotu.

Przeczytaj: Podkomisja smoleńska najpierw nie potwierdza, potem zgadza się z wersją Macierewicza o wybuchu

Członek podkomisji smoleńskiej, dr Jacek Jabczyński zwrócił z kolei uwagę, że zgodnie ze sporządzonym przez stronę rosyjską raportem rejestrator KZ-63 nie został odnaleziony na miejscu katastrofy. Zaznaczył zarazem, że inne rejestratory zostały odnalezione.

– Nie ma żadnych wątpliwości, że rejestrator ten znajdował się na miejscu katastrofy – twierdzi Jabczyński, zaznaczając, że na zdjęciach z miejsca katastrofy udało się zidentyfikować przedmiot bliźniaczo podobny do rejestratora KZ-62.

Czytaj także: Macierewicz: ładunek wybuchowy w Tupolewie nie mógł być zainstalowany na lotnisku w Warszawie

Jak podkreślił Macierewicz, wszystkie elementy konstrukcyjne rejestratora zostały zachowane. Ma to świadczyć o tym, że sam rejestrator nie mógł ulec dużej destrukcji. Zaznaczył, że urządzenie to jest „dosyć mocne w budowie”. Szef podkomisji uważa, że tego rodzaju dowód materialny ma olbrzymie znaczenie konstruktywne.

Podkomisja sejmowa do ponownego zbadania katastrofy smoleńskiej została powołana w lutym 2016 roku przez ówczesnego szefa MON Antoniego Macierewicza. W ubiegłym roku przedstawiła ona wnioski ze swoich dotychczasowych prac. Ma z nich wynikać, że  Tu-154M został rozerwany eksplozjami w kadłubie, centropłacie i skrzydłach, zaś destrukcja lewego skrzydła rozpoczęła się jeszcze przed przelotem nad brzozą. Zarzucano również instytucjom państwowym, badającym wcześniej katastrofę smoleńską, że nie dopełniły podstawowych obowiązków, podejmując ponadto decyzje o politycznym charakterze.

https://kresy.pl/wydarzenia/macierewicz-rosjanie-ukryli-wazny-rejestrator-z-tu-154m-mamy-na-to-dowody/
Tags: Империя Зла, Политика, Польша
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments