Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Węgry z zadowoleniem przyjęły „rozszerzenie misji OBWE” na ZakarpacieWęgierski rząd wyraził zaniepokojenie antywęgierskimi wystąpieniami na Zakarpaciu na Ukrainie i wyrazili zadowolenie z rozszerzenia misji OBWE.

Na stronie internetowej węgierskiego rządu w artykule dotyczącym rozmowy Ministra Spraw Zagranicznych Węgier Petera Szijjarto z szefem Węgierskiego Stowarzyszenia Kultury Zakarpacia wyrażono obawę dotyczącą serii ataków na mniejszość węgierską na Zakarpaciu. Oczekujemy, że władze ukraińskie zapewnią bezpieczeństwo Zakarpackim Węgrom, a także z zadowoleniem przyjmujemy zwiększenie obecności obserwatorów OBWE na Zakarpaciu – napisano.

Szijjarto zaznaczył, że jego kraj nie będzie sprzeciwiał się euroatlantyckim i europejskim aspiracjom Ukrainy, jeśli ta nie będzie prowadzać przepisów ograniczających prawa Węgrów.

7 marca węgierska mniejszość w Użgorodzie wezwała do ustanowienia stałej misji obserwacyjnej OBWE. Wcześniej apelował o to szef węgierskiej dyplomacji.

ZOBACZ TAKŻE: Ukraińska policja zatrzymała osoby podejrzewane o atak na węgierskie biuro

W Użgorodzie w nocy 27 lutego wybuchł pożar w budynku centrum kulturalnego zakarpackich Węgrów. Była to druga próba podpalenia tego budynku w Użgorodzie. O pierwszą próbę podpalenia, jaka miała miejsce 4 lutego Ukraińcy oskarżyli polskich narodowców.

Szef Zakarpackiej Regionalnej Administracji Państwowej Gennadij Moskal oświadczył, że za podpaleniem budynku węgierskiego stowarzyszenia kulturowego stoją rosyjskie służby.

https://kresy.pl/wydarzenia/wegry-z-zadowoleniem-przyjely-rozszerzenie-misji-obwe-na-zakarpacie/
Tags: Венгрия, Политика, Украина
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments