Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Paweł VI będzie kanonizowanyStolica Apostolska poinformowała, że Błogosławiony Paweł VI zostanie ogłoszony świętym 28 października br. w Watykanie, na zakończenie XV Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, obradującego wokół tematu „Młodzież, wiara i rozeznawanie powołania”.

Jak informuje „Gość Niedzielny”, w 2014 roku miał miejsce cud za pośrednictwem beatyfikowanego w tym samym roku papieża. „Cud do kanonizacji Pawła VI dotyczy ocalenia życia dziewczynki w łonie matki w piątym miesiącu ciąży. Była to trudna ciąża z powodu przedwczesnego pęknięcia pęcherza płodowego, co zagrażało życiu dziecka. Kilka dni po beatyfikacji papieża – 19 października 2014 r. mieszkająca w prowincji Werona matka pojechała do sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Brescii, by pomodlić się za wstawiennictwem pochodzącego stamtąd nowego błogosławionego. Wiedziała bowiem, że cud uznany do jego beatyfikacji miał również związek z trudną ciążą. Dziecko urodziło się 25 grudnia tegoż roku zdrowe i tak jest do tej pory” – podaje „Gość”.

Papież Paweł VI doprowadził do końca obrady Soboru Watykańskiego Drugiego, rozpoczętego przez papieża Jana XXIII.

„Po Vaticanum II Paweł VI zaangażował cały swój autorytet we wprowadzanie w życie postanowień soborowych, co nie było łatwe ani proste. Z jednej strony istniał opór, głównie ze strony starszych hierarchów i katolików świeckich, obawiających się, że zbyt szybkie wprowadzanie zmian, np. języków narodowych w liturgii czy otwieranie się Kościoła na inne wyznania i religie, może doprowadzić do zamętu wśród wiernych i osłabi wiarę. Z drugiej strony papież musiał hamować największych zapaleńców, którzy zmiany soborowe chcieli wprowadzać od razu, bez odpowiedniego przygotowania duchowieństwa i wiernych” – przypomina GN.

Paweł VI był autorem 7 encyklik, w tym istotnej z punktu widzenia zmian kulturowych zachodzących w świecie zachodnim w latach sześćdziesiątych XX wieku „Humanae vitae”. Jako pierwszy papież przyjął w 1967 r. przywódcę sowieckiego (była to wizyta nieoficjalna), przewodniczącego Rady Najwyższej ZSRR Nikołaja Podgornego i zapoczątkował na szerszą skalę zwyczaj papieskich pielgrzymek poza granicami Włoch. Był również znany z bardzo przychylnego stanowiska wobec Polski. „28 czerwca 1972 r. Paweł VI wydał bullę „Episcoporum Poloniae coetus”, która ustanawiała diecezje na ziemiach zachodnich i północnych: we Wrocławiu, w Opolu, Gorzowie, Szczecinie-Kamieniu Pomorskim, Koszalinie-Kołobrzegu i Olsztynie” – przypomina „Gość”.

Pomimo chęci przyjazdu, Paweł VI nie mógł przybyć na uroczystości milenijne do Polski w 1966 roku. 26 czerwca 1967 na konsystorzu mianował kardynałem arcybiskupa krakowskiego Karola Wojtyłę, późniejszego papieża Jana Pawła II.

https://kresy.pl/wydarzenia/religia/pawel-vi-bedzie-kanonizowany/
Tags: Ватикан, Католическая церковь
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments