Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Poroszenko: zagranica nie może dyktować Ukrainie ustawPetro Poroszenko sprzeciwił się propozycjom ustawowego usankcjonowania wpływów MFW i innych organizacji międzynarodowych na Ukrainie.

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko powiedział w wywiadzie dla Financial Times, że zagraniczne organizacje finansowe nie mogą dyktować Ukrainie rozwiązań prawnych i mieć wpływ na ukraiński system sądowniczy. – podał we wtorek ukraiński portal Ekonomiczna Prawda.

Poroszenko odniósł się w wywiadzie do wymogu postawionego w styczniu br. przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy, by przedstawiciele organizacji i funduszy międzynarodowych mieli wpływ na wybór sędziów ukraińskiego Wyższego Sądu Antykorupcyjnego. Ukraiński prezydent wskazał, że rozwiązanie takie byłoby niezgodne z ukraińską konstytucją.

Jeśli ktoś sobie wyobraża, że międzynarodowi darczyńcy będą tworzyć ukraińskie sądy, to zaprzecza to konstytucji, dlatego że tylko Ukraińcy mogą decydować o składzie ukraińskiego parlamentu, ukraińskiego systemu sądowego i, za pośrednictwem parlamentu, rządu. – mówił Poroszenko.

Ukraiński prezydent przypomniał w wywiadzie, że ukraiński parlament rozpatruje prezydencki projekt o sądzie antykorupcyjnym. Poroszenko zapewnił, że jest gotów go podpisać, jeśli zostanie uchwalony i okaże się zgodny z konstytucją. Mówił także o innych reformach przeprowadzanych na Ukrainie – reformie oświaty, systemu emerytalnego i ochrony zdrowia. Podkreślał, że są one wdrażane pomimo trwania roku wyborczego. Przyznał, że wielu Ukraińców nie odczuwa efektów tych reform z powodu dewaluacji hrywny i wzrostu cen gazu, na co naciskał MFW.

Przypomnijmy, że projekt ukraińskiego prezydenta dotyczący sądu antykorupcyjnego został w styczniu br. ostro skrytykowany przez MFW. Fundusz sformułował trzy główne grupy zastrzeżeń wobec projektu. W pierwszej grupie ujęto uwagi do zasad wyboru sędziów – postawiono m.in. wymóg, by Publiczna Rada Międzynarodowych Ekspertów (PRME) miała kompetencje nie tylko doradcze, ale także możliwość blokowania nominacji sędziów wybranych do pracy w sądzie antykorupcyjnym. MFW postawił również warunek, by w skład PRME wchodzili także przedstawiciele organizacji i funduszy międzynarodowych. W drugiej grupie uwag wskazano, że w projekcie są zapisy mogące opóźniać ustanowienie sądu antykorupcyjnego. Trzeci blok zastrzeżeń dotyczył kompetencji sądu i jego relacji z innymi instytucjami.

Ustanowienie sądu zajmującego się sprawami korupcyjnymi jest jednym z warunków wznowienia pomocy finansowej dla Ukrainy przez MFW.

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/poroszenko-zagranica-nie-moze-dyktowac-ukrainie-ustaw/
Tags: Евросоюз, Политика, Украина
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments