Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Mateusz Morawiecki spotka się z premierem Litwy9 marca do Wilna przybędzie premier Mateusz Morawiecki. Spotka się ze swoim litewskim odpowiednikiem Sauliusem Skvernelisem.

O planowanej wizycie Morawieckiego w Wilnie poinformowała służba prasowa litewskiego rządu. Premierzy Polski i Litwy mają rozmawiać o kwestiach współpracy gospodarczej oraz współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa. Tematem uzgodnień będą między innymi wielkie inwestycje infrastrukturalne: drogi łączącej oba państwa (via Baltica), linii kolejowej (Rail Baltica) oraz GIPL, czyli połączenie systemów gazowych Polski i Litwy.

„Po spotkaniu premierów w siedzibie litewskiego rządu zostanie podpisane polsko-litewskie memorandum dotyczące współpracy strategicznej w dziedzinie energetyki” – informuje czołowy polski portal na Litwie L24.lt. Portal twierdzi, że tematem rozmów dwóch szefów rządów będą także kwestie wspólnoty Polaków na Litwie.

Rząd PiS od zeszłego roku doprowadził do znacznego ocieplenia relacji z sąsiednim państwem w sposób instytucjonalny dyskryminującym Polaków zamieszkujących zwarcie Wileńszczyźnie. Czołowym orędownikiem bezwarunkowej współpracy z Litwą jest marszałek Sejmu Marek Kuchciński, który w czasie swojej wrześniowej wizyty w Wilnie i w przemówieniu na forum litewskiego parlamentu nie wymienił interesów naszych rodaków wśród kluczowych zagadnień stosunków Polski i Litwy. W podobnym tonie Kuchciński wypowiadał się w czasie wizyty w Polsce jego litewskiego odpowiednika w Polsce, Viktorasa Pranckietisa, który 1 marca przemawiał z trybuny sejmowej.

W październiku zeszłego roku mianowana przez PiS nowa ambasador RP na Litwie Urszula Doroszewska zaakceptowała zresztą dyskryminacyjną ustawę, której rząd PO-PSL odmawiał aprobaty i przedstawiła jako sprawę problemową w stosunkach z Litwą. Z kolei prezydent Andrzej Duda, goszcząc na Litwie przy okazji rocznicy powstania Republiki Litewskiej użył skandalicznego sformułowania o „wygórowanych” żądaniach Polaków na Litwie.

Czytaj także: Hipokryzja do potęgi drugiej czyli marszałek Kuchciński w sprawie Litwy

https://kresy.pl/wydarzenia/polityka/mateusz-morawiecki-spotka-sie-premierem-litwy/
Tags: Литва, Политика, Польша
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments