Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Ambasada USA w Mińsku wydała oświadczenie z okazji 100. rocznicy podpisania traktatu brzeskiego

w Mińsku wydała oświadczenie z okazji setnej rocznicy podpisania traktatu pokojowego w Brześciu Litewskim z 1918 roku i proklamowania Białoruskiej Republiki Ludowej. Podajemy pełny tekst oświadczenia. 

„Sto lat temu podpisano . Koszmar wojny zniknął z tej ziemi, pozostawiając po sobie inne konflikty, gorycz i spustoszenie. Ale okazał się krótkotrwały. Pierwsza światowa pozostawiła piętno na ludzkości. Wraz z ambasadami innych krajów biorących udział w Wielkiej Wojnie, USA składa hołd poległym żołnierzom i ludności cywilnej, a także ich rodzinom.

Każdego roku na Dzień Zawieszenia Broni (, kiedy kraje Ententy i bloku państw centralnych zgodziły się na zawieszenie działań wojennych) ku czci ofiar wojny rozlegają się dźwięki dzwonów. Na Białorusi, dawni wrogowie leżą obok siebie na wielu cmentarzach wzdłuż dawnej linii frontu – w całkowicie zniszczonych wówczas miejscowościach , Boruny, , Bogdanowo, , Wołożyn,

, którym nigdy nie brakowało energii w dążeniu do sprawiedliwości i niepodległości, po zawarciu pokoju podjęli próbę utworzenia wreszcie własnego państwa. Jednak w wirze sprzecznych celów, ambicji, sentymentów i obecności wojskowej, upadła niecały rok później.

25 marca Białorusini będą czcić pamięć tych, którzy pomimo trudnych, niesprzyjających okoliczności bronili swojej narodowej tożsamości i niezależności”

https://kresy24.pl/ambasada-usa-w-minsku-wydala-oswiadczenie-z-okazji-100-rocznicy-podpisania-traktatu-brzeskiego/

Tags: 1 Мировая война, Беларусь, Политика, США
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments