Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

6 marca w Historii Kresów


Włodzimierz przy pracy. nieznanego autora ze zbiorów Muzeum Niepołomickiego

1909 – w Mostach Wielkich koło Lwowa urodził się Włodzimierz Puchalski – przyrodnik, podróżnik, fotograf, reżyser filmów przyrodniczych, autor określenia „bezkrwawe łowy”.

Jak czytamy w Wikipedii, swój pierwszy aparat fotograficzny Włodzimierz Puchalski otrzymał w wieku 14 lat od dziadka. Pasję fotografowania zwierząt i krajobrazu przejął po swoim ojcu. Służbę wojskową Puchalski odbył w I Korpusie Kadetów we Włodzimierzu Wołyńskim.

W 1931 r. rozpoczął studia na Akademii Rolniczej w Dublanach na Wydziale Rolniczo-Leśnym, gdzie zdobył dyplom inżyniera agronoma.  W latach 1933-36 był asystentem prof. Witolda Romera na Katedrze Fotochemii Politechniki Lwowskiej. Wraz z nim opracował metodę robienia filmów przyrodniczych. Swój pierwszy film przyrodniczy zatytułował właśnie „Bezkrwawe łowy”. W 1936 r. był autorem pierwszej w Polsce wystawy przyrodniczo – myśliwskiej. Wielokrotnie gościł u prezydenta Ignacego Mościckiego.

Walczył w Kampanii Wrześniowej, a w czasie okupacji niemieckiej był leśniczym w Puszczy Sandomierskiej.

Po wojnie organizował krakowski Instytut Filmowy. W 1949 r. stworzył  dział dokumentacji fotofilmowej zwierząt na Uniwersytecie Jagiellońskim, a od 1956 r. był operatorem i reżyserem w Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi. Brał m.in. udział w arktycznych wyprawach na Spitsbergen. Zmarł w 1979 roku.

1627 – zmarł Krzysztof – koniuszy wielki koronny, członek komisji do spraw kozackich i taryf cenowych, starosta wiślicki i hrubieszowski. Urodził się ok. 1580 r.

1892 – urodził się Iwan Czmoła – ukraiński galicyjski działacz społeczny i wojskowy, jeden z założycieli Płastu i ruchu strzeleckiego, nauczyciel gimnazjalny, organizator ukraińskiej turystyki. Studiował na Uniwerystecie Lwowskim. Komendant pierwszej powstałej we Lwowie w sierpniu 1914 r. sotni Ukraińskich Strzelców Siczowych. W 1941 r. został zabity w więzieniu w Drohobyczu przez .

1909 – we Lwowie urodził się Stanisław Jerzy Lec – polski poeta, satyryk, aforysta. Maturę zdał we Lwowie i studiował na Uniwersytecie Jana Kazimierza. Zmarł w 1966 r.

1932 – w Wilnie zmarł Władysław Bandurski – polski ksiądz katolicki, doktor, biskup sufragan Archidiecezji Lwowskiej, honorowy kapelan Legionów Polskich, naczelny kapelan Wojska Litwy Środkowej, przewodniczący Zarządu Oddziału Wileńskiego Związku Harcerstwa Polskiego.

Urodził się w 1865 r. w Sokalu na Wołyniu. Ukończył . Pracował jako kapłan w Kamionce Strumiłowej i jako katecheta we Lwowie. Był blisko związany z Narodową Demokracją – patronował Akcji Obronnej Katolickiej i Narodowej na Chełmszczyźnie. Uczestnik wyprawy na w 1919 r. Latem tego roku uroczyście poświęcił teren przeznaczony na Cmentarz Obrońców Lwowa.

Został pochowany w katedrze w Wilnie w krypcie pod kaplicą św. Piotra i Pawła. 3 sierpnia 1996 r. staraniem biskupa polowego Wojska Polskiego S.L.Głódzia – wbrew protestom litewskich Polaków – przeniesiono szczątki biskupa do Warszawy. W katedrze wileńskiej pozostał jego mało eksponowany pomnik.

1940 – w Opsie na Wileńszczyźnie urodził się Krzysztof – polski pisarz i krytyk literacki.

https://kresy24.pl/6-marca-w-historii-kresow/

Tags: kresy wshodnie, Политика, Польша
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments