Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Ukraiński polityk o Polakach we Lwowie – są jak „Giwi” i „Motorola”W krótkim artykule jeden z liderów lwowskich struktur neobanderowskiej partii Swoboda wytłumaczył jakie motywy stały za organizacją we Lwowie marszu o antypolskim wydźwięku.

5 marca 1950 głównodowodzący UPA Roman Szuchewycz zginął zastrzelony przez sowieckich funkcjonariuszy. Właśnie przy okazji tej rocznicy w niedzielę ulicami Lwowa przeszedł marsz pod antypolskimi hasłami, organizowany przez Korpus Narodowy, polityczne skrzydło pułku Azow. W marszu uczestniczyli też działacze neobanderowskiej partii Swoboda oraz Prawego Sektora, z którymi Korpus Narodowy podpisał oficjalną umowę o współpracy i wspólnym starcie w przyszłorocznych wyborach parlamentarnych.

Antypolski marsz skomentował krótkim artykułem, opublikowanym przez portal zik.ua, czołowy działacz lwowskiej Swobody Jurij Michalczyszyn. „Oni milczą kiedy podsuwają mitologię >>Lwów to jest polskiej miasto<<” – neobanderowiec zarzuca włodarzom miasta. „Oni milczą, gdy piszą, że nasi przodkowie do złodzieje, grabieżcy i bandyci, niewykształcone bydło, którym powinni zarządzać szlachetni arystokraci znad Wisły” – pisze Michalczyszyn przedstawiając tym razem swoje wyobrażenia na temat stosunku Polaków do Ukraińców. Polityk twierdzi również, że Polacy „wysuwają pretensję terytorialne i mówią, że tutaj nie Lwów, ale Małopolska Wschodnia”.

Michalczyszyn ma także lokalnym władzom za złe, że „milczą, kiedy oni zabierają swoją Kartę Polaka w konsulacie”. W dalszej części artykułu swój atak kieruje już tylko w stroną państwa polskiego. „Wymyślili straszyć ludzi, którzy widzieli wojnę, [że] nas nie puszczą do sąsiedniego państwa do „Biedronki” kupić „parówki”. Myślicie, że jak macie tu hotele i burdele to to miasto jest wasze?” – pyta swobodowiec. „A właśnie, że nie. Wy potencjalni >>Giwi<< i >>Motorola<<” – Michalczyszyn porównuje lokalnych Polaków do znanych donbaskich separatystów. „Polskich Abramsów nie doczekacie się” – zastrzega Michalczyszyn, najwyraźniej nie mając świadomości, że Wojsko Polskie nie ma na stanie tego typu czołgów. „Miasto ukraińskie. I my je utrzymamy. Teraz wszystko będzie inaczej” – wysuwa niejasne groźby neobanderowiec.

35-letni Michalczyszyn w latach 2012-2014 był deputowanym ukraińskiego parlamentu z ramienia Swobody. Obronił prace doktorską „Transformacja ruchu politycznego w masową partię nowego typu na przykładzie NSDAP i PNF (analiza porównawcza)”. W 2010 roku opublikował zbiór publicystyki pod tytułem „Watra. Wersja 1.0”, w którym obok tekstów własnego autorstwa zawarł również artykuły prominentnych nazistów: Josepha Goebbelsa, Alfreda Rosenberga, Ernsta Roehma i program NSDAP. Jest pracownikiem Politechniki Lwowskiej.

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/ukrainski-polityk-o-polakach-we-lwowie-sa-giwi-motorola/
Tags: 2 Мировая война, kresy wshodnie, Нацизм и расизм, Политика, Польша, Украина
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments