Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Marsz neonazistów we Lwowie. Dlaczego nie pod konsulatem Rosji?

Pod hasłem „Miasto nie dla polskich panów” wieczorem 4 marca przez centrum Lwowa przeszła manifestacja zorganizowana przez nacjonalistyczne organizacje „Korpus Narodowy”, „Drużyny Narodowe” oraz „Swobodę” i „Prawy Sektor”.

Przed Ratuszem Lwowskim zgromadziło się ponad tysiąc osób, sporą część stanowiła młodzież szkolna. W asyście policji manifestanci przeszli obok katedry łacińskiej na Prospekt Swobody, a następnie od Opery Lwowskiej przemaszerowali ulicą Gródecką pod pomnik Stepana Bandery.

Manifestujący wznosili buńczuczne hasła w rodzaju: „Miasto Lwów nie dla polskich panów”, „Obcy pamiętaj, że gospodarzem jest tu Ukrainiec”, „Nasza ziemia – nasi bohaterowie i inne. Były też pochodnie, a obok flag ukraińskich – czerwono-czarne, odwołujące się do tradycji OUN.

Organizatorzy akcji tłumaczy dziennikarzom, że manifestacja została zorganizowana przeciwko nowelizacji ustawy polskiego IPN, a także celem uczczenia rocznicy śmierci dowódcy UPA Romana Szuchewycza, który zginął 5 marca 1950 roku w okolicach Lwowa.

Pytanie, dlaczego w rocznicę śmierci Szuchewycza, który zginął w obławie zorganizowanej przez NKWD, nacjonaliści nie pójdą pod konsulat Rosji, gdzie dokonaliby aktu spalenia kukły Stalina. Byłoby to o wiele bardziej logiczne.

https://kresy24.pl/marsz-nacjonalistow-we-lwowie/

Tags: 2 Мировая война, kresy wshodnie, Нацизм и расизм, Политика, Польша, Украина
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 1 comment