Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

IPN osłaniał stalinowskiego zbrodniarza ze strachu przed Izraelem? [+ dokument]Dziennikarz Wojciech Wybranowski odkrył, że struktury IPN nie dopuściły do wyciągnięcia odpowiedzialności wobec stalinowskiego zbrodniarza. Prawdopodobnie dlatego, że jest on obywatelem Izraela.

Wybranowski wpisem na Facebooku zapowiedział artykuł, który został opublikowany przez nowy numer tygodnika „Do Rzeczy”. Dziennikarz napisał o sprawie obywatela Izraela Barucha Schuba, który „zwrócił się do Polski o pieniądze za działalność kombatancką” z czasów drugiej wojny światowej. Badając jego sprawę Wybranowski dowiedział się, że „w trakcie rutynowej analizy historycy IPN odkryli, że służył w oddziałach majacych na sumieniu mordy na Polakach i Litwinach, m.in pacyfikację wioski Bakaloryszki ( powiat trocki). Zawnioskowali więc do władz IPN o postawienie go przed prokuraturą i jednocześnie- powiadomienie o nim Litwinów”. Tymczasem „Co zrobiono? Nic. Ukryto informacje o nim przed pionem śledczym i stroną litewską” – twierdzi dziennikarz.

Na potwierdzenie swoich badań Wybranowski zamieszcza skan złożonego przez Schuba wniosku o przyznanie uprawnień kombatanckich. Zastanawia się dlaczego pracownicy IPN zatuszowali sprawę stalinowskiego zbrodniarza mieszkającego w Izraelu. „By nie drażnić Izraela, którego obywatelem jest Schub?” – pyta dziennikarz przytaczając odpowiedź jaką otrzymał od Instytutu – „Władze IPN twierdzą, że nie powiedzą czemu tak postąpiły, bo… nie musza się tłumaczyć”.

Jak podkreśla Wybranowski dokumenty świadczą, że sprawia miała miejsce w 2016 roku, a więc jeszcze przed rozpoczęciem kampanii zniesławiania Polski przez władze i media Izraela, po tegorocznym uchwaleniu nowelizacji ustawy o IPN.

https://kresy.pl/wydarzenia/ipn-oslanial-stalinowskiego-zbrodniarza-ze-strachu-izraelem-dokument/
Tags: 2 Мировая война, Империя Зла, Интервенция и оккупация, Литва, Политика, Польша, ארץ ישראל
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments