Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Niemcy: „Dzwon Hitlera” zostanie w kościelnej dzwonnicy



Dzwon poświęcony Adolfowi Hitlerowi podzielił wioskę Herxheim am Berg. Jej władze podjęły decyzję o pozostawieniu ho w kościelnej wieży.

Dzwon w kościelnej wieży wisi od 1934 roku, bije co kwadrans, przypomina o mszach, ślubach, pogrzebach. Niemal nikt nie wiedział, że na dzwonie znajduje się swastyka i napis – „Wszystko dla ojczyzny – Adolf Hitler”. Po tym jak o fakcie dowiedziała się nauczycielka muzyki z sąsiedniej miejscowości, sprawa trafia do prasy.

Po kilkumiesięcznej dyskusji wioska miała zdecydować, czy dzwon zostanie usunięty. W tajnym głosowaniu rada gminy zdecydowała (większością 10 głosów za, 3 przeciw), zostanie on zachowany jako „pomnik przeciwko przemocy i bezprawiu”. Pozostanie on w w użytku, a o jego przeszłości ma informować tablica umieszczona na kościele.

ZOBACZ TAKŻE: Większość Niemców uważa, że ich rodziny należały do ofiar Hitlera

To lepsze od „jakiegoś muzeum, gdzie każdy mógłby sobie zrobić selfie z dzwonem – stwierdził bezpartyjny burmistrz Georg Welker. Jego zdaniem dzwon jest okazją aby przemyśleć, jak obchodzimy się dzisiaj z naszymi czasami i jak to robiono w przeszłości.

Sigrid Peters, nauczycielka muzyki, która powiadomiła prasę jest niezadowolona z decyzji rady miejskiej.

https://kresy.pl/wydarzenia/niemcy-dzwon-hitlera-zostanie-koscielnej-dzwonnicy/
Tags: Германия, Католическая церковь, Политика
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments