Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Jest pierwszy pozew w oparciu o nową ustawę o IPN – RDI broni czci żołnierzy „Roja”Argentyński dziennik zilustrował artykuł o Jedwabnem zdjęciem zabitych przez UB Żołnierzy Wyklętych – Reduta Dobrego Imienia chce wytoczyć mu proces.

Fundacja Reduta Dobrego Imienia poinformowała w piątek na swojej stronie internetowej, że złożyła pozew w Sądzie Okręgowym w Warszawie przeciwko argentyńskiemu dziennikowi internetowemu Pagina12. RDI zarzuciła dziennikowi, że w artykule o zbrodni w Jedwabnem wykorzystał zdjęcie pomordowanych polskich żołnierzy podziemia niepodległościowego.

Zdaniem RDI połączenie dwóch wątków: informacji o zbrodni na Żydach w Jedwabnem w czasie okupacji niemieckiej oraz przedstawienie poległych żołnierzy podziemia niepodległościowego jest manipulacją, działaniem na szkodę narodu polskiego i naruszeniem dobrego imienia polskich żołnierzy. W związku z tym Fundacja postanowiła wystąpić na drogę sądową przeciwko argentyńskiemu medium. Prawo do tego daje jej znowelizowana ustawa o IPN, która stanowi, że z powództwo cywilne o ochronę dobrego imienia Rzeczypospolitej Polskiej lub Narodu Polskiego może wytoczyć organizacja pozarządowa w zakresie swoich zadań statutowych, niezależnie od miejsca dokonania czynu.

Jak pisze RDI, Pagina12 jest poczytnym centrolewicowym argentyńskim dziennikiem. Do użycia niewłaściwej ilustracji doszło w artykule pt. „Znajome twarze” („Rostros familiares”) autorstwa Federico Pavlovsky’ego z 18. grudnia 2017r. Fotografia została wykonana przez UB i przedstawia żołnierzy z oddziału Mieczysława Dziemieszkiewicza „Roja” poległych 25 lutego 1950r.

RDI uważa, że „wydawca dokonując takiego zestawienia wykazał się ogromną ignorancją historyczną, za którą powinien oficjalnie przeprosić wszystkich Polaków”.

Jak podkreśliła prezes RDI Mira Wszelaka, jest to pierwszy przypadek wykorzystania możliwości stworzonych przez nowelizację ustawy o IPN, która obowiązuje od 1. marca br. „Świadkowie wydarzeń nieuchronnie odchodzą, teraz także my jako organizacja możemy wystąpić z pozwem sądowym przeciwko oszczerstwom historycznym. I tak właśnie zrobiliśmy w tym przypadku” – powiedziała Wszelaka.

CZYTAJ TAKŻE: Reduta Dobrego Imienia uderza w „kłamstwo wołyńskie”

https://kresy.pl/wydarzenia/polska/pierwszy-pozew-oparciu-o-nowa-ustawe-o-ipn-rdi-broni-czci-zolnierzy-roja/
Tags: 2 Мировая война, Политика, Польша
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments