Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Władze Mińska wydały zgodę na obchody nieoficjalnego Dnia WolnościW stolicy Białorusi będzie można świętować 100-lecie ogłoszenia niepodległości BRL.

Władze stolicy Białorusi wydały zgodę na przeprowadzenie koncertu i mitingu z okazji 100-lecia ogłoszenia niepodległości Białoruskiej Republiki Ludowej. – podał w piątek białoruski portal tut.by powołując się na jednego z organizatorów uroczystości Alaksieja Janukiewicza. 25. marca białoruska opozycja uważa za Dzień Wolności.

Alaksiej Janukiewicz opublikował na Facebooku dokumenty, które otrzymał od władz Mińska. Wynika z nich, że miasto wydało zgodę na obchody na placu przy Teatrze Opery i Baletu.

Miński Komitet Wykonawczy zezwala na (…) organizację i przeprowadzenie 25. marca imprezy masowej w następującym porządku: zgromadzenie uczestników od 13.00 do 14.00 na placu przed budynkiem (…) Teatru Wielkiego Operu i Baletu; miting i koncert na danym placu od 14.00 do 19.00. – cytuje fragment pisma tut.by.

Uczestnikom zgromadzenia pozwolono na używanie tylko takich plakatów, transparentów, haseł, emblematów i symboli, a także zarejestrowanych flag i sztandarów, które „odpowiadają określonemu celowi”, tj. obchodom 100. rocznicy Białoruskiej Republiki Ludowej. Organizatorów zwolniono z opłat za ochronę obchodów przez milicję i pogotowie, a także za sprzątanie placu po zakończeniu zgromadzenia.

Jak pisze tut.by, działacze opozycji początkowo wnioskowali o możliwość przeprowadzenia mitingu na placu Wolności, jednak władze nie zgodziły się na to. Zaproponowały jednak dwie inne lokalizacje. Nowy wniosek został złożony 28. lutego br. i jak wynika z pisma opublikowanego przez Janukiewicza, władze wydały zgodę w ciągu doby.

Oficjalnym Dniem Niepodległości Republiki Białoruś jest 3. lipca – rocznica wyparcia z Mińska wojsk Trzeciej Rzeczy przez Armię Czerwoną. Prezydent Łukaszenko nie ukrywa, że właśnie w Armii Czerwonej i Związku Radzieckim widzi korzenie współczesnej Białorusi. Białoruska opozycja świętuje jednak niepodległość kraju 25. marca, w rocznicę ogłoszenia niepodległości Białoruskiej Republiki Ludowej – zalążka państwa białoruskiego, które nie miało uznania na arenie międzynarodowej ani ustalonych granic i przetrwało tylko kilka miesięcy. Opozycjoniści uważają, że był jedyny przejaw niepodległości w całej historii ich kraju. W tym roku przypada 100. rocznica tego wydarzenia. W poprzednich latach wielokrotnie dochodziło do zatrzymań uczestników obchodów Dnia Wolności w Mińsku przez milicję.

CZYTAJ TAKŻE: Opozycja świętuje Dzień Niepodległości

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/bialorus/wladze-minska-wydaly-zgode-obchody-nieoficjalnego-wolnosci/
Tags: Беларусь, Политика
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments