Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

„Kontynuacja barbarzyństwa” – kolejny film z burzenia murów zamku w Kamieńcu Podolskim [+ video]„Restauracja” murów zamku w Kamieńcu Podolskim przez Ukraińców trwa. W sieci pojawiło się kolejne nagranie.

Jak informowaliśmy wcześniej, po zawaleniu się fragmentu muru zamku w Kamieńcu Podolskim, prywatna firma przystąpiła tam do prac naprawczych. Sposób ich prowadzenia wzbudził jednak liczne kontrowersje i głosy oburzenia. Szczególnie po tym, gdy w internecie pojawiły się nagrania, na których widać, że rzekomo zagrożone dalszą destrukcją fragmenty murów zamku są niszczone młotami pneumatycznymi i rozwalane przy użyciu kuli do wyburzania. Filmy pokazujące te działania szybko rozprzestrzeniły się poprzez sieci społecznościowe.

Kilka dni temu na facebooku pojawił się kolejny film. Widać na nim, jak nocą, na tle podświetlonej baszty, w mur uderza potężny blok kamienia lub betonu zawieszony na linie. Nagranie, opatrzone tytułem „Kamieniec [Podolski]. Kontynuacja barbarzyństwa”, zamieścił w sieci Anatol Izotow, zajmujący się ochroną i restauracją zabytków architektury. Podobnie jak poprzednie, ono również szybko rozprzestrzeniło się po sieci, wywołując kolejne głosy oburzenia.Przeczytaj i zobacz: Film, jak Ukraińcy burzą ciężkim sprzętem zamek w Kamieńcu Podolskim, podbija sieć [+VIDEO]

Piętnastego lutego br. Kresy.pl informowały jako pierwsze medium w Polsce o zawaleniu się fragmentu muru zamku w Kamieńcu Podolskim. Pisaliśmy wówczas, że zawaliło się oblicowanie muru północnego bastionu Starego Zamku. Według mera Kamieńca Mychajły Simaszewycza przyczyną było zawilgocenie muru i naprzemienne jego zamarzanie i odmarzanie przez długi okres czasu. Komisja złożona z ekspertów budowlanych, radnych miasta oraz przedstawicieli muzeum, które mieści się w zamku, zdecydowała o rozebraniu części zagrożonego muru i usunięcia gruzowiska. Do prac wynajęto prywatną firmę, która przystąpiła do rozbierania bezcennego zabytku przy pomocy młotów pneumatycznych. Zapowiadano wówczas, że prace rozbiórkowe mogą potrwać kilka dni.

Później popularność w sieci zdobywały filmy zamieszczone na facebookowym profilu użytkownika Vadyk Udovyk. Opublikowane z datą 17. lutego br. filmy pokazują, jak dźwig przy użyciu kuli do wyburzania rujnuje zagrożony fragment murów. Głos zza kadru mówi: „O, tak rujnują zamek w Kamieńcu Podolskim. W ten sposób próbują go odrestaurować”.

Jak podał 22. lutego br. lokalny portal VDALO, powołujący się na ukraińską platformę zamówień publicznych, muzeum zamkowe wynajęło do rozbiórki zagrożonego odcinka murów prywatną firmę „Hermes-S” za 143,5 tys. hrywien.

https://kresy.pl/wydarzenia/kontynuacja-barbarzynstwa-kolejny-film-burzenia-murow-zamku-kamiencu-podolskim-video/

Tags: kresy wshodnie, Архитектурное наследие, Политика, Польша, Украина
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments