Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

2 marca w Historii Kresów


Kazimierz . Fot. Dariusz z: tysol.salon24.pl

1921 – we Lwowie urodził się Kazimierz Górski – wybitny selekcjoner reprezentacji Polski, prezes PZPN, legenda futbolu. Nasz kraj zawdzięcza mu największe piłkarskie sukcesy w swojej historii.

Wszyscy pamiętamy jak Kazimierz Górski trenował naszą narodową drużynę w latach 1970–1976 i doprowadził ją do zwycięstwa na Olimpiadzie w 1972 r. oraz do finału Igrzysk Olimpijskich w 1976 r., a także zdobył z nią srebrny medal na Mistrzostwach Świata w 1974 r. W naszym Kalendarium przypomnijmy więc tylko okres dzieciństwa i młodości tego wybitnego kresowiaka.

Rodzina Górskich mieszkała przed wojną we Lwowie przy ulicy Gródeckiej. Młody Kazimierz – wzorem swojego sportowego lwowskiego idola Wacława Kuchara – uprawiał wiele dyscyplin, ale najchętniej kopał piłkę. Jak czytamy na stronie kazimierzgorski.pl jego mama Zofia dziwiła się, że tak szybko niszczy buty. Podobno żonglował każdym napotkanym przedmiotem. Ojciec Maksymilian – lwowski działacz klubowy – rozumiał to chyba lepiej.

W 1939 r., tuż przed wojną, sam Wacław powołał Kazimierza Górskiego do drugiej drużyny RKS . Jeździł na mecze do Rzeszowa, Przemyśla, Stanisławowa i Zamościa. Po tym jak na meczu z Pogonią popisał się wspaniałym dryblingiem i strzelonym golem trafił do pierwszego zespołu RKS. Tu z kolei zabłysnął w meczu z Koroną , dzięki jego bramce RKS utrzymał się w lidze okręgowej.

„Lwowiak jeśli poddał się, znaczy – już go nie ma” – tak mówił jego ojciec i może stąd pochodzi słynne potem na całą Polskę powiedzenie trenera Kazimierza Górskiego: „Dopóki piłka w grze…”. A czy przypadkiem „piłkarskie szachy” nie wzięły się z drugiej przedwojennej fascynacji Pana Kazimierza? Przecież wygrał kiedyś nawet z szachowym mistrzem Lwowa!

1427 – zmarł Kazimierz – królewicz polski, syn Władysława Jagiełły. Żył niecałe 10 miesięcy. Nie należy go mylić z innym synem Jagiełły – również Kazimierzem (urodzonym w roku śmierci swojego brata), który potem był wielkim polskim królem.

1779 – zmarła Katarzyna Agnieszka Ludwika – łowczyna litewska, działaczka Konfederacji Barskiej. Urodzona w 1718 r.

1864 II wydał dekret o uwłaszczeniu chłopów w Królestwie Kongresowym.

1889 – zmarł Ludwik – polski działacz i ideolog ruchu socjalistycznego urodzony w 1856 r. we wsi (obecnie Ukraina).

1899 – w Limie w Peru zmarł Ernest – urodzony w 1818 r. w Sewerynach koło Nowogrodu Wołyńskiego inżynier, słynny budowniczy kolei w Peru, profesor Uniwersytetu w Limie, bohater narodowy tego kraju.

Zbudowana przez polskiego inżyniera w latach 1872-1876 linia kolejowa z Callao przez Limę do Huancayo na odcinku Callao-Oroya w najwyższym punkcie na przełęczy Ticlio biegnie na wysokości 4769 m n.p.m. Stoi tam m.in. pomnik Ernesta Malinowskiego. Do 2005 r. nie było na świecie wyżej położonej trasy tego typu. Rekord Polaka pobili dopiero Chińczycy w 2005 r. budując nowoczesną linię kolejową do Tybetu.

1900 – zmarł Łukasz Ostoja Solecki – polski biskup rzymskokatolicki, biskup przemyski w latach 1881–1900, profesor i rektor Uniwersytetu Lwowskiego. 15 sierpnia 1882 r. w obecności ok. 100 tysięcy wiernych dokonał koronacji obrazu Matki Boskiej Słuchającej w kościele franciszkanów w Kamieńcu Podolskim. Urodzony w 1827 r. w Jawczu w powiecie rohatyńskim.

1922 została włączona do Polski.

1927 – we Lwowie urodził się Piotr – polski rzeźbiarz, matematyk, architekt. Zmarł w 2004 r.

1980 – zmarł Jarosław – polski pisarz urodzony w 1894 r. w Kalniku koło Kijowa.

https://kresy24.pl/2-marca-w-historii-kresow/

Tags: kresy wshodnie, Политика, Польша
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments