Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Skończyło się pierwsze spotkanie zespołów ds. dialogu prawno-historycznego Polski i IzraelaPierwsze spotkanie zespołów ds. dialogu prawno-historycznego Polski i Izraela odbyło się w czwartek w Jerozolimie i trwało cztery godziny.

Po spotkaniu zespołów Izraela i Polski ds. dialogu prawno-historycznego MSZ Izraela wydał komunikat, w którym przekazał, że strona izraelska wyraziła swoje zastrzeżenia wobec polskiej ustawy o IPN.

Wyraziliśmy zastrzeżenia (…) kładąc nacisk na paragraf w tekście (ustawy), który utrudnia poszukiwanie prawdy, oraz na otwartą debatę historyczną – podało izraelskie MSZ. Jednocześnie dialog ze stroną polską nazwano „pogłębionym i otwartym”.

Agencja AFP poinformowało, że dyrektor generalny izraelskiego MSZ Juwal Rotem, uczestniczący w spotkaniu, przekazał także „zaniepokojenie przejawami antysemityzmu (w Polsce)”. Miał podkreślić, że polski rząd (…) nie może okazywać jakiejkolwiek tolerancji dla tego zjawiska.

ZOBACZ TAKŻE: W Jerozolimie rozpoczęły się rozmowy polsko – izraelskie

Rzecznik izraelskiego MSZ Emmanuel Nahshon powiedział z kolei, że w tym momencie nie mamy nic do powiedzenia o samej dyskusji. Przyznał on również, że nie podjęto jeszcze decyzji dotyczącej kolejnych spotkania zespołów ds. dialogu historycznego Polski i Izraela. Nie jestem powiadomiony o tym, że inne spotkanie jest zaplanowane. Ale dajmy sobie trochę czasu i zobaczymy, jak możemy zrobić postępy – oświadczył Nahshon.

O przebiegu spotkania informuje również Bronisław Wildstein, który był członkiem polskiego zespołu. Perspektywa Izraela i Polski jest odrębna. Pytali nas na przykład, dlaczego akurat teraz ta ustawa. Mówiliśmy, że – oni sobie z tego nie zdają sprawy, ale jednak – obserwujemy, że wraz z czasem oskarżenia Polski o uczestnictwo w Holokauście narastają, natomiast narodowość nazistów się gdzieś rozpływa – tłumaczył.

Oni się obawiali konsekwencji, jakie ich zdaniem nowelizacja ustawy o IPN może przynieść, że ludzie będą się bać prowadzić badania naukowe, co jest oczywiście obawą zdecydowanie na wyrost – dodał Wildstein.

Przedstawiciel strony polskiej twierdzi także, że spotkanie zespołów nie będzie ostatnim. Dodał również, że podczas dyskusji pojawił się postulat, aby na podstawie prac zespołów narodziły się pewne ramowe instytucje, które umożliwiłyby m.in. kontakty historyków ze sobą.

Wildstein dodał również, że podczas spotkania poruszono kwestię antysemityzmu oraz antypolonizmu. Tutaj obie strony się zgodziły, że konflikt wyzwolił niestety bardzo negatywne zjawiska – w Polsce, nie oszukujmy się, antysemityzmu, a tutaj antypolonizmu – oświadczył.

https://kresy.pl/wydarzenia/skonczylo-sie-pierwsze-spotkanie-zespolow-ds-dialogu-prawno-historycznego-polski-izraela/
Tags: 2 Мировая война, Политика, Польша, ארץ ישראל
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments