Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Prezydent uczcił ofiary komunistycznych zbrodni. Dziś Dzień Pamięci Żołnierzy WyklętychZ okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Andrzej Duda odwiedził dawny areszt na ul. Strzeleckiej w Warszawie.

Prezydent Andrzej Duda złożył wieniec przed tablicą upamiętniającą ofiary reżimu komunistycznego, umieszczoną na budynku byłej siedziby NKWD, a następnie Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego przy ul. Strzeleckiej na Pradze w Warszawie. – podała w czwartek strona internetowa Prezydenta RP. Głowa państwa uczciła w ten sposób obchodzony 1. marca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Piwnice budynku przy ulicy Strzeleckiej były katownią, w której więziono, brutalnie przesłuchiwano i mordowano żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego. W latach 1944-45 swoją kwaterę główną w Polsce miało tam NKWD. Później budynek stał się aresztem Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego.

Jak podaje strona internetowa Prezydenta, Andrzejowi Dudzie towarzyszyli prezes IPN Jarosław Szarek i wiceprezes IPN Krzysztof Szwagrzyk, a także Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski. Uroczystość odbyła się w asyście honorowej Wojska Polskiego. Po uroczystości prezydent wraz z towarzyszącymi mu osobami odwiedził budynek, gdzie oglądał m.in. napisy wyryte na ścianach przez więźniów. Spotkał się także z Witalisem Skorupką, ps. Orzeł, żołnierzem Armii Krajowej więzionym przy ul. Strzeleckiej, który w 1945 roku otrzymał wyrok śmierci, zamieniony na 10 lat więzienia.

Po południu o godz. 16 w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL przy ul. Rakowieckiej odbędą się uroczyste obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, w których Andrzej Duda również weźmie udział.

Jak pisze PAP, Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest obchodzony od 2011 roku. Upamiętnia on rocznicę rozstrzelania przez władze komunistyczne po pokazowym procesie siedmiu członków niepodległościowego IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.

CZYTAJ TAKŻE: Żołnierze Wyklęci 1 marca otrzymają oficjalne mundury

https://kresy.pl/wydarzenia/polska/prezydent-uczcil-ofiary-komunistycznych-zbrodni-dzis-dzien-pamieci-zolnierzy-wykletych/
Tags: Империя Зла, Интервенция и оккупация, Политика, Польша
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments